1 - 20 av 301
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 oktober 2021

Klubbad för

TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 2,26 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 6,8 g, ett fåtal diamanter med nagg.

16 200 kr

Utrop: 18 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipad kalcedon, rubiner ca 0,70 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, Mandelstam, krokar, höjd 37 mm, vikt 7,7 g, originaletui.

Utrop: 5 800 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 11,5 mm, ovalslipade topaser ca 4,48 ct, ovalslipad rosenkvarts 6,78 ctv, 6 briljantslipade diamanter 0,03 ctv, Mandelstam, stift, höjd 26 mm, vikt 9,9 g, saknar ett en del, originaletui.

Utrop: 6 900 kr

Utrop: 15 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,06 ct, TW(G)/VS1, HRD certifikat 04082 från 1977, förseglad.

45 000 kr

Utrop: 50 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI2-P1, 24 äldre briljant- åttkant- och rosenslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Juvelerare Hugo Lindgren, Stockholm 1948, höjd 24 mm, vikt 5,0 g, skruvmekanism, en av de stora diamanterna har nagg på kuletten, enstaka sidostenar har nagg och skador.

Utrop: 17 000 kr

HÄNGE, 18K guld, ametist, rosenslipade diamanter, antik, höjd 18 mm, vikt 2,8 g, nagg på ametisten, saknar två diamanter.

1 500 kr

Utrop: 1 500 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/SI-P, Iduna, längd 18,2 cm, vikt 16,6 g.

10 000 kr

Utrop: 11 500 kr

RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade ddiamanter ca 1,50 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv. ca TW-W/VS, Hellström & Åhrling, Stockholm 1974, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g, svaga fattningar, några diamanter med slitna fasetter.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 15,4 g.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,07 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, E. Olenfalk guldateljé, Stockholm 2019, stl 18,5 mm, vikt 8 g, gravyr, en diamant har skadad kulett. den största stenen är ca 0,35 ct, det är den stenen som har en skada.

Utrop: 6 900 kr

COLLIER, 18K guld, 38 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 37-43 cm, vikt 12,0 g.

7 100 kr

Utrop: 5 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl16,5+ mm, vikt 4,4 g, gravyr.

2 600 kr

Utrop: 3 000 kr

Silver Fat

JUDAICA, fat, silver, hebreisk text, formpressad, diameter 48 cm, vikt ca 1000 g.

Utrop: 6 900 kr

SYSET, silver, brodersax, nål, fingerborg, stickel, nålask, svenska importstämplar, fingerborgen är tillverkad av Bröderna Lundqvist, Falun 1944, etui.

1 400 kr

Utrop: 1 400 kr

Silver Fat

BORGILA, fat, sterlingsilver, rektangulärt, vågbandsbård, Stockholm 1951, mått 15,5 x 29 cm, vikt, 479,9 g, dustbag.

3 700 kr

Utrop: 4 000 kr

COLLIER, kors, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca River-Cr/VS-P, mått 25x18 mm, längd 45 cm, vikt 4,7 g, flera diamanter har nagg och skador.

6 000 kr

Utrop: 6 800 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,75 ct, TW(G)/VS2, GIA dossier 1383606733, stl 15,75+ mm, vikt 4,2 g, diamanten har nagg vid rondisten och brännmärken på paviljongen.

15 000 kr

Utrop: 16 600 kr

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,71 ct, TCr(I)/VS1, GIA dossier 7383607876, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 14 600 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 18K vitguld/rodierat guld, 4 rubiner ca 4,00 ctv, 82 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-SI, längd 76 cm, vikt 22,5 g, ett fåtal diamanter med skador och nagg, rubiner med nagg.

Utrop: 28 000 kr