1 - 20 av 258
123...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 28 maj 2022

Klubbad för

HELALLIANSRING, 18K roséguld, 133 briljantslipade diamanter ca 4,08 ctv, ca W-Cr/VS-SI, storlek 17,5+ mm, vikt 4,6 g, enstaka diamanter med inneslutningar som når ytan, några diamanter med mindre nagg på kulett.

Utrop: 65 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, evighetssymbol, 25 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, längd 16/18 cm, vikt 3,2 g.

Utrop: 8 500 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 69 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 7,3 g, enstaka diamanter med nagg på kulett.

Utrop: 22 500 kr

CAROLINE LINDHOLM, brosch, sterlingsilver, delvis förgyllt, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, Stockholm 2005, höjd 83 mm, vikt 8,6 g.

1 800 kr

Utrop: 1 700 kr

RING, 18K vitguld, oval briljantslipad diamant ca 0,34 ct, ca Greenish Yellow/VS, 26 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-TCa/VS, storlek 16,5 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 11 200 kr

GEORG JENSEN, hängeme kedja, Daisy small, förgyllt silver, emalj, kedja 40 cm, vikt 3,4 g, ask.

950 kr

Utrop: 700 kr

GEORG JENSEN, armband, Daisy, förgyllt silver, emalj, längd 16-18 cm, vikt 3,5 g, ask.

700 kr

Utrop: 700 kr

COLLIER, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,55 ct, ca Light Yellow/VS, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/VS, mått ca 7,5 x 7,0 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,4 g, mittstenen med mindre inneslutning som når ytan.

Utrop: 11 600 kr

STRÖMDAHLS, alliansring, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 14,6 g.

10 000 kr

Utrop: 11 200 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Love, 18K guld, briljantslipad diamant 0,015 ct, stl 16,5 mm, vikt 6,7 g, originaletui.

6 100 kr

Utrop: 5 000 kr

ENGELBERT, ring, 18K guld, 14 prinsesslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW(G)/VS, Stockholm 2001, stl 17,5 mm, vikt 9,8 g.

Utrop: 15 200 kr

L´ETUI, örhängen, 18K vitguld, vikt 4,5 g, etui.

2 900 kr

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TCr/VS, stift, vikt 1,6 g.

Utrop: 7 300 kr

GEORG JENSEN, kakspade, sterlingsilver, Dronning/Acanthus, design Johan Rohde, längd 16,5 cm, vikt 66,5 g.

Utrop: 900 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,68 ctv, ca TW-TCr/SI-P, vikt 1,4 g, stift, ena diamanten har naturaler vid rondisten och andra har låg krona samt litet nagg vid rondisten.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,34 ct, ca W/SI, 36 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g.

Utrop: 14 200 kr

OLE LYNGGAARD, alliansring, Celebration, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/VS, stl ca 17,25 mm, vikt 7,7 g, etui, gravyr, slitage, en diamant med nagg på rondist.

Utrop: 20 000 kr

Utrop: 38 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 181 briljantslipade diamanter 6,03 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 43 cm, vikt 13 g.

49 000 kr

Utrop: 54 000 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 89 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca W/VS-SI, längd 17 cm, vikt 5,5 g.

21 500 kr

Utrop: 18 000 kr