1 - 20 av 196
123...10 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2022

Klubbad för

GEORG JENSEN, ring, 18K guld, Hans Hansen, stämplad HaH Denmark, stl 16,5 mm, vikt 20 g, originaletui.

12 400 kr

Utrop: 11 600 kr

OLE LYNGGAARD, lås, Snakes Clasp, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,04 ctv, ca TW/VS, grå kvarts, längd 68 cm, vikt 57,8 g, originalpåse.

32 000 kr

Utrop: 36 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Snake Ring Large, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, Charlotte Lynggaard, stl 16,25 mm, vikt 16 g, originaletui.

54 000 kr

Utrop: 40 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 3 äldre briljant- och gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, åttkant- och rosenslipade diamanter ca 1,30 ctv, C.G Hallberg, Stockholm 1949, längd 17,5 cm, weight 18,8 g.

25 000 kr

Utrop: 28 000 kr

HUGO STRÖMDAHL, enstensring, platina, gammalslipad diamant ca 3,40 ct, ca TCa(L)/VVS2, Stockholm 1940, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g, diamanten har lätt slitna fasettkanter.

220 000 kr

Utrop: 200 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalt gammalslipade diamanter ca 3,90 ctv, ca TCa-Ca(K-M), skador och nagg vid rondisten i övrigt små orenheter, 2 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TCr-Cr/P, en diamant är skadad, höjd 26 mm, vikt 4,6 g, krokar med stopp.

90 000 kr

Utrop: 95 000 kr

OLE LYNGGAARD, hänge med kedja, Lotus Pendant Large, 18K guld/roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, Charlotte Lynggaard, höjd 35 mm, kedja 79 cm, vikt 17,6 g, originaletui.

32 000 kr

Utrop: 27 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, nr 3, 18K guld, ametist, briljantslipade diamanter 0,05 ctw, TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 17,5 mm, vikt 13,5 g, originaletui.

28 500 kr

Utrop: 25 000 kr

W.A. BOLIN, ring, 18K guld, gammal-, äldre briljant och briljantslipad diamanter ca 1,90 ctv, ca River-TCr(E-I)/SI-P, Stockholm 1963, stl 15,5 mm, vikt 18,2 g, liten spricka i guldet på undersidan av fattningen, den stora briljantslipade diamanten har litet nagg på kuletten, den lilla gammalslipade diamanten har liten skada på kronan och sitter löst i sin fattning, originaletui.

Utrop: 40 000 kr

BROSCH, rosett, 18K guld, 125 briljant- och 7 trapetsslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, ca höjd 52 mm, vikt 18,4 g, enstaka diamanter har skador och nagg.

Utrop: 60 000 kr

RING, 14K guld/silver, smaragd, rosenslipade diamanter, tidigt 1800-tal, stl 17,75 mm, vikt 2 g, smaragden har nagg och slitage, etui.

14 400 kr

Utrop: 11 000 kr

ATELIER AJOUR, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 3,04 ct, W(H)/VS1, GIA certifikat 2225572677, Stockholm 1983, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 450 000 kr

CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,65 ctv, ref. nr. GRI580, stl 19, vikt 51,9 g, certifikat, etui, reseetui, kvittokopia.

Utrop: 380 000 kr

CARTIER, collier, Love, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ref. nr. UU9859, längd 38,5-41 cm, vikt 5,9 g, certifikat, reseetui.

41 000 kr

Utrop: 30 000 kr

OLE LYNGGAARD, örhängen, Vinterfrost, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, TW/VS, påhängen, fasetterad gråbrun månsten, höjd 31 mm, vikt 10,1 g. originaletui.

50 000 kr

Utrop: 25 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, nr 2, 18K vitguld, grå månsten, briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW/VS, stl 53 (16,75 mm), vikt 13,8 g, originaletui.

Utrop: 23 000 kr

ARMBAND, platina, äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-TCa/VS-P, Juvelfabriken, Stockholm 1940, längd 17 cm, vikt 22,7 g, enstaka diamanter har skador och nagg.

51 000 kr

Utrop: 30 000 kr

BROSCH/HÄNGE, 14K guld/silver, antik- och rosenslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, höjd 8/7 cm, vikt 21,8 g, hänganordning och broschnål är löstagbara, flera diamanter har nagg och små skador, etui.

22 500 kr

Utrop: 17 000 kr

GÜBELIN, örhängen, 18K guld, 48 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW/VVS, höjd 24 mm, vikt 14,4 g, clips, originaletui.

16 400 kr

Utrop: 18 000 kr

LAPPONIA, armband, Forsstenar, 18K guld, Björn Weckström, Finland, längd 19,5 cm, vikt 43,8 g, originaletui.

25 000 kr

Utrop: 22 000 kr