221 - 240 av 245
1...111213 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 8 oktober 2022

Klubbad för

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 57 briljantslipade diamanter ca 4,03 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/SI-P, längd 18 cm, vikt 9,1 g, ett fåtal diamanter med nagg.

Utrop: 36 000 kr

RING, 18K vitguld, briljant och sköldslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 12,7 g, några diamanter med nagg, en diamant något för liten för fattningen.

Utrop: 18 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 5,11 ctv, ca Cr-Ca(J-M)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 11,1 g, ett fåtal diamanter med nagg.

Utrop: 57 000 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 107 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 5,3 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 13 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/P, 32 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 6 mm, stift, vikt 1,7 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan, 1 diamant med nagg på kuletten.

Utrop: 10 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,49 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Juvelia Atelje, Uppsala, stl 15,5 mm, vikt 6,3 g, gravyr, diamanten har liten kulettfasett.

Utrop: 10 400 kr

RING, 18K vitguld, korall, safirer ca 6,97 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, flexibel stl ca 16,5 - 17,5 mm, vikt 19,0 g. 1 safir saknas.

Utrop: 27 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, TW(F-G)/VS, vikt 1,3 g, ena diamanten med nagg på kuletten och andra med litet nagg på kronan.

Utrop: 15 800 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, kullås, 18K guld, diameter 10,5 mm, vikt 3,2 g, 2 collier, lapis lazuli, färgade naturstenar längd 41-44 cm.

4 800 kr

Utrop: 4 300 kr

RING, 18K guld/vitguld, 39 briljantslipade diamanter 0,39 ct TW/VS, 35 briljantslipade diamanter 0,70 ct TW/VS, stl 17 mm, vikt 10 g.

Utrop: 14 000 kr

TORUN BÛLOW-HÛBE, brosch, sterlingsilver, pärlemor, abalone, längd 53 mm, vikt 7,1 g, originalask och certifikat från Atelje Minowa.

2 100 kr

Utrop: 2 000 kr

HELALLIANSRING, 18K guld med 30 briljanter 1,03 ctv, ca TW(G)/VS storlek 17,25 mm

Utrop: 7 500 kr

EFVA ATTLING, ring, sterlingsilver, Homo Sapiens, Stockholm 1997, stl 16 mm, vikt 10,7 g, originaletui.

Utrop: 450 kr

EFVA ATTLING, ring, sterlingsilver, From here to eternity, stl 17,25 mm vikt 7,6 g.

400 kr

Utrop: 450 kr

GEORG JENSEN, hänge, Möbius, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, Danmark, 2004, höjd 3,1 cm, vikt 5,6 g, saknar rem.

1 100 kr

Utrop: 800 kr

ATELJE MINOWA, brosch, sterlingsilver, cabochonslipad ametist, signerad, Stockholm 2002, mått 42x47 mm, vikt 12,6 g.

Utrop: 800 kr

OLE LYNGGAARD, armband, brunt läder, längd 38 cm, vikt 10,0 g, påse, originaletui.

GIERTTA, ring, 18K guld, Stockholm ca 1988, stl 17,25 mm, vikt 7,0 g, etui.

Utrop: 4 000 kr

GIERTTA, ring, 18K guld/vitguld, stl 15,75 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 3 300 kr

GIERTTA, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1981, stl 15 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 2 700 kr