1 - 20 av 302
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2023

Klubbad för

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 12,34 ct, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, längd 45 cm, vikt 8,7 g.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

ARMBAND, 18K guld, 18 blå safirer ca 1,00 ctv, mindre rubiner, bredd ca 2 cm, längd 18 cm, vikt 58,3 g.

Utrop: 30 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 5,24 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, längd 17,5 cm, vikt 11,8 g, ledningarna är extra ledade ca varje 7 stenar

43 000 kr

Utrop: 46 000 kr

DIAMANT, briljantslipad 1,00 ct, TW(G)/IF, GIA Report No 5436219598, mått 6,41x6,45x3,89 mm, GIA certifikat, stenkuvert.

Utrop: 88 000 kr

DIAMANT, briljantslipad 1,00 ct, River(E)/IF, GIA Report No 2427525943, mått 6,34x6,40x4,00 mm, GIA certifikat, stenkuvert.

Utrop: 120 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 mm, lås i vitguld, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 64 cm, vikt 49,7 g, knutet.

2 800 kr

Utrop: 3 000 kr

Smycken Brudkrona

JARL SANDIN, brudkrona, sterlingsilver, Göteborg 1969, vikt 100,1 g, etui, gravyr.

Utrop: 3 500 kr

BROSCH, 18K guld, kuddslipad rosa syntetisk korund ca 3,0 ct, 28 rosenslipade diamanter, längd 67 mm, vikt 6,9 g.

Utrop: 3 800 kr

ARMBAND, 18K guld, blå safirer, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI-P, längd 21 cm, vikt 11,9 g, trasig säkerhetskedja.

6 600 kr

Utrop: 7 200 kr

ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,39 ct, ca W/SI, längd 42 cm, vikt 5,2 g.

5 300 kr

Utrop: 5 000 kr

COLLIER, 18K/14K guld, ametister, fröpärlor, längd 46 cm, vikt 18,4 g.

6 500 kr

Utrop: 7 200 kr

RING, 14K guld, ovalslipad ametist ca 20,00 ct, orientaliska och odlade pärlor ca 4,0 mm, stl 17,25 mm, vikt 14,5 g, några klor slitna.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,0 g, en diamant med skada.

4 200 kr

Utrop: 4 400 kr

BROSCH, 18K guld, safir, odlade pärlor, A Braese, Stockholm 1935, längd 6,5 cm, vikt 5,4 g, safiren med nagg, etui.

Utrop: 3 900 kr

BROSCH, 18K guld, camé, C.A Björklund, Stockholm 1917, höjd 59 mm, vikt 19,7 g.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

BROSCH/HÄNGE, 14K guld, blå emalj, rosenslipade diamanter, antik, Warzawa, höjd 35 mm, vikt 12,3 g.

4 800 kr

Utrop: 5 500 kr

ATELIER AJOUR, armband, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca TW-W/VS, längd 17 cm, vikt 9,8 g.

7 500 kr

Utrop: 6 900 kr

BROSCH, 18K guld/silver, ametist, 16 antikslipade diamanter, ca 0,32 ctv, längd 6,5 cm, vikt 7,3 g.

Utrop: 3 500 kr

CHRISTOFFER NORDIN, bägare, silver, svisselerad dekor, Hudiksvall 1833, höjd 20 cm, vikt 184,9 g, bucklor.

2 300 kr

Utrop: 2 300 kr

COLLIER, 18K vitguld, odlad south sea pärla ca 10,0 mm, 26 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, längd 41 cm, vikt 6,8 g, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 5 500 kr