41 - 60 av 302
1234...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2023

Klubbad för

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stift, vikt 2,0 g.

7 000 kr

Utrop: 7 700 kr

COLLIER, platina/silver, ovalslipad safir, briljant - åttkant - och rosenslipade diamanter ca 1,30 ctv, längd 38,5 cm, vikt 7,8 g, enstaka diamanter med skador och nagg, safiren med nagg.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, safirer, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g, senare ringskena, Thomasson, Stockholm, 1963, safrer med skador och nagg, några diamanter med nagg och skador, svaga fattningar, spricka i lödning.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K guld, platina, smaragd, gammalslipad diamant 0,35 ct enl gravyr, ca W(H)/P, diamant chips, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, skador och nagg på diamanten och smaragden.

5 100 kr

Utrop: 4 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 11,5 mm, ovalslipade topaser ca 4,48 ct, ovalslipad rosenkvarts 6,78 ctv, 6 briljantslipade diamanter 0,03 ctv, Mandelstam, höjd 26 mm, vikt 9,9 g, stift, originalask.

Utrop: 6 800 kr

COLLIER, 18K guld, cabochonslipade smaragder ca 11,76 ctv, briljantslipade diamanter ca 11,00 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 73,4 g, smaragderna har inneslutningar som når ytan, några diamanter har nagg på kuletten.

Utrop: 180 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipade smaragder ca 0,84 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS, höjd 20 mm, vikt 5,8 g, stift, smaragderna har inneslutningar som når ytan, några diamanter har nagg på kuletten.

Utrop: 9 000 kr

VAN CLEEF & ARPELS, ring, Heart ring, 18K guld, lapis lazuli, referensnummer CR05.02LA, storlek 16,25 mm, vikt 13,4 g, etui och ytterkartong.

Utrop: 12 400 kr

DIAMANT, briljantslipad 0,94 ct, ca TCr(I)/VS2, liten natural på rondisten.

24 000 kr

Utrop: 26 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,01 ct, ca TW(F)/VS1, ingen fluorescens, A. Hildebrand, Gävle 2013, stl 18,75 mm, vikt 7,1 g.

60 000 kr

Utrop: 67 000 kr

ARMBAND, 18K guld, längd ca 20 cm, vikt 90,0 g, säkerhetskedja.

Utrop: 50 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant 1,63 ct, W-X LB/SI2, GIA report 1172499438, briljant och baguetteslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g, svaga fattningar, mittsten rör sig i sin fattning.

Utrop: 26 000 kr

DIAMANT, briljantslipad 0,53 ct, ca TCr-Cr/SI1.

7 100 kr

Utrop: 7 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,32 ct ca W/VS, stl 18 mm, Olof Pettersson AB, 1983, vikt 2,6 g.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 14K guld, odlad pärla ca 6,4 mm, 12 gammalslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 15,0 g, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 8 000 kr

RIVIERECOLLIER, 18K guld, 217 briljantslipade diamanter ca 5,01 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 48 cm, vikt 25,2 g.

74 000 kr

Utrop: 80 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld/vitguld med pärlemor och 2 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1923, vikt 7,9 g.

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K guld, fantasidesign, skenan 3 mm bred, överdelen 14 mm, stl 17,75 mm, Italien, vikt 5,2 g.

Utrop: 4 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, creoler, ihåliga, fasetterade, stift med spärr, vikt 3,62 g.

2 300 kr

Utrop: 2 500 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,64 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 19 cm, vikt 14,6 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kulett.

Utrop: 71 000 kr