21 - 40 av 303
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2023

Klubbad för

BROSCH, 14K guld/silver, 2 gammalslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS, antik- och gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, antik, mått 34x13 mm, vikt 5,4 g, en diamant saknas, flera diamanter har skador och nagg.

Utrop: 9 000 kr

HÄNGE/BROSCH, 18K guld, smaragder ca 2,00-2,50 ctv, 7 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Mats Hellström, Stockholm 1994, ca 3x2,5 cm, vikt 7,7 g, smaragder har nagg och sprickor.

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K guld, förgylld metall med granater, stl 18 mm, mått 21x19 mm, vikt 6,4 g.

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K guld/silver, cabochonslipad granat, rosenslipade diamanter, stl 15,5 mm, vikt 8,1 g, granaten med slitage och inneslutningar som når ytan, mittstenen sitter något löst i sin fattning.

Utrop: 3 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,52 ct, ca TW(G)/SI1, Ceson, Göteborg, 1978, stl 16,75 mm +, vikt 3,4 g.

Utrop: 11 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,23 ct, ca TW(G)/S11, Stockholm 1965, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g.

75 000 kr

Utrop: 45 000 kr

BROSCH, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, Stockholm 1899, antik, längd 39 mm, vikt 4,4 g, enstaka diamanter med nagg.

5 200 kr

Utrop: 5 600 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/SI, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 11 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 8 500 kr

HÄNGE/BROSCH MED KEDJA, platina/18K guld, orientaliska pärlor, rosenslipade diamanter, hängets höjd 25 mm, längd 42 cm, vikt 9,8 g, broschnålen går att skruva lös.

9 600 kr

Utrop: 6 900 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad safir ca 6,0 ct, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 18,25 mm, vikt 6,5 g, två lödda kulor i ringskenan, en diamant har nagg.

Utrop: 6 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade safirer ca 1,30 ctv, 42 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS, höjd 32 mm, vikt 7,1 g, skruvmekanism.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

COLLIER, platina,18K guld/vitguld, gammal - , baguette - , åttkant - , rosen - och briljantslipade diamanter ca 5,50 ctv, säkerhetskedja, Kaplans Guldsmedsverkstad, längd 48 cm, vikt 72 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

33 000 kr

Utrop: 35 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,56 ct, ca TW/SI1-SI2, stl 19,25 mm, vikt 13,4 g.

Utrop: 13 400 kr

COLLIER, platina/silver, odlad pärla ca 7 mm, gammalslipade diamanter ca 0,95 ctv, 1900-talets första hälft, höjd 37 mm, längd 50 cm, vikt 4,5 g, enstaka diamanter har skador och nagg.

19 200 kr

Utrop: 9 000 kr

GUNNAR FAHLSTRÖM, brosch, 18K guld, odlad pärla 4,7 mm, Stockholm 1950, mått 45x27 mm, vikt 8,6 g.

Utrop: 5 000 kr

PÄRLAVKORTARE, 14K vitguld, 3 ovala opaltripletter, 10 briljanter ca 0,70 ctv, ca TCr/SI, vikt 5,6 g.

5 100 kr

Utrop: 5 400 kr

RING, 14K vitguld, 12 briljanter ca 0,33 ctv, ca Cr(J)/VS-SI1, lövdesign, stl 17+ mm, vikt 8,0 g.

3 800 kr

Utrop: 4 400 kr

Utrop: 12 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv ca R-TW/VS, vikt 1,2 g, stift.

Utrop: 8 200 kr