61 - 80 av 701
1...345...36 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023

Klubbad för

MJÖLKKANNA, silver, bukig, delvis godronnerad, bladbård, empire, Johan Wilhelm Ohlsson, Lidköping, höjd 16 cm, vikt 136,2 g, små bucklor.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

BÄGARE, silver, på oktagonal fot, ciselerad dekor, Ryssland 1800-talets andra hälft, höjd 14 cm, vikt 156,1 g.

2 100 kr

Utrop: 1 100 kr

ARMRING, silver, Hopeavalu Oy, Helsingfors 1966, bredd 44 mm, diameter 60 mm, vikt 120,0 g.

Utrop: 450 kr

COLLIER, metall, korall, doserat, längd 50 cm, vikt 38,7 g.

Utrop: 450 kr

COLLIER, kulor av korall, lås i 14K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm, vikt 48,0 g.

3 100 kr

Utrop: 1 700 kr

COLLIER, korall, lås i 18K vitguld, längd 50 cm, vikt 20,0 g.

Utrop: 700 kr

COLLIER, kulor av korall, lås i 18K guld, hänge i 1K guld, längd 52 cm, knutet, vikt 28,0 g.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

RING, 14K vitguld, carréslipade ametister, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17.5 mm, vikt 3,2 g.

1 800 kr

Utrop: 1 700 kr

RING, 14K vitguld, gula behandlade diamanter ca 1,00 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g.

2 600 kr

Utrop: 2 500 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, 0,79 ct, hjärtslipad, blå.

3 300 kr

Utrop: 850 kr

HÄNGE, 18K guld, droppslipad orange safir ca 1,80 ct, 1,5 x 0,7 cm, vikt 0,9 g, safiren är behandlad.

Utrop: 1 400 kr

HÄNGE, 18K guld, droppslipad granat ca 2,00 ct, 1,6 - 0,7 cm, vikt 0,8 g.

Utrop: 1 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI-P, höjd 13 mm, stift, vikt 4,2 g.

Utrop: 2 800 kr

HÄNGE, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ct, ca W/P, höjd 11 mm, vikt 0,8 g.

Utrop: 1 300 kr

HÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,67 ct, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, ca W/SI, venezialänk, längd 41 cm, vikt 2,4 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

COLLIER, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/P, längd 41/43,5/46 cm, vikt 3,2 g, några diamanter har ytskador och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 7 900 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, oval fasettslipad blå safir ca 0,55 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W-Cr/P, mått 8,5 x 6,5 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 2,1 g, safiren har sprickor och nagg, några diamanter har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 5 600 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, safir, åttkantslipade diamanter, stl 16 mm, vikt 2,9 g.

Utrop: 2 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, oval fasettslipad rosa safir ca 0,49 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-Cr/P, mått 8,5 x 6,5 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 2,2 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K guld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, 6 blå carréslipade safirer, stl 15,75 mm, vikt 3,2 g, slitna fasettkanter och nagg på safirerna.

Utrop: 5 000 kr