241 - 260 av 288
1...12131415 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 22 juli 2023

Klubbad för

COLLIER, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca TW(F)/SI1, Ateljé Lars G, Göteborg, längd 42 cm, vikt 34,9 g.

Utrop: 40 000 kr

TIFFANY & CO. Paloma Picasso Loving Heart, sterlingsilver, briljant 0,02 ct, stl 17,5 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 2 000 kr

TIFFANY & CO. collier, Paloma Picasso Loving Heart, sterlingsilver, briljant 0,02 ct, längd 44-45 cm

Utrop: 2 200 kr

ANNIE JÄGBECK, hänge med kedja, sterlingsilver, hamrat hjärta, Lund 1988, höjd på hänget 2,9 cm, längd på kedjan 38 cm, signerad, vikt 9,0 g.

450 kr

Utrop: 500 kr

GIERTTA, ring, silver, Stockholm 1984, stl 16,5 mm, vikt 10,1 g (d)

1 200 kr

Utrop: 1 350 kr

GIERTTA, ring, sterlingsilver, Stockholm 1987, stl 16,75 mm, vikt 7,5 g. (d)

900 kr

Utrop: 1 000 kr

CARTIER, armband, "Just Un Clou" 18K guld, briljantslipade diamanter, refnr INH629, stl 15, vikt 27,4 g, etui, lätt slitage.

Utrop: 88 000 kr

EFVA ATTLING, örhänge, Feminine, sterlingsilver, höjd 95 mm, stift, vikt 8,6 g.

750 kr

Utrop: 800 kr

HELALLIANSRING, platina, 21 prinsesslipade diamanter ca 3,38 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 28 000 kr

HAND, enstensring, 18K guld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.

INGA-BRITT DAHLQUIST, halsring, sterlingsilver, Wisby, höjd på hänget 4,8 cm, innemått 35 cm, signerad, vikt 26,3 g, skev halsring. (d)

700 kr

Utrop: 700 kr

STIGBERT, armband, sterlingsilver, Sigurd Persson för Stigbert, längd 19,5 cm, vikt 33,3 g.

1 400 kr

Utrop: 800 kr

ARMRING, öppningsbar, 18K guld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W/SI, 4,8 x 5,8 cm, vikt 8,8 g

9 300 kr

Utrop: 9 900 kr

BORGILA, skål, sterlingssilver, vågbandsbård, mynt från Kungliga Teatern, Stockholm 1963, höjd 5,5 cm, diameter 15 cm, vikt 238,3 g.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, bergkristaller, kors, Lund 1940, mått på hänget 5,8 x 2,8 cm, stav- och ringlänk 60 cm, signerad, vikt 42,6 g, små skador på bergkristallerna (d).

11 200 kr

Utrop: 9 900 kr

WIWEN NILSSON, ring, rundslipad bergkristall, sterlingsilver, Lund 1962, stl 15,5 mm, signerad, vikt 4,0 g, några fasetter med repor.(d)

8 700 kr

Utrop: 1 600 kr

ALLIANSRING, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 7 500 kr

HELALLIANSRING, 18K roséguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,73 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, enstaka med mindre nagg på kuletten.

Utrop: 27 500 kr

GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, nr 251, desig Arno Malinowski, Danmark, mått 37 x 31 mm, vikt 11,6 g.

Utrop: 1 400 kr

GEORG JENSEN, collier med hänge, nr 410 samt nr 311C, sterlingsilver, bergkristall, Torun, hängets höjd 75 mm, originaletui.

8 100 kr

Utrop: 6 900 kr