21 - 40 av 298
123...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 augusti 2023

Klubbad för

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,80 ct, ca TW(F-G)/P1, 100 briljanter ca 3,00 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS, nagg på en dia 0,025 ct, nagg på en dia 0,005 ct, stl 16,75 mm. vikt 10,2 g.

Utrop: 62 000 kr

ÖRHÄNGEN, 17K vitguld, 18 baguetteslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS, stift, snurrebussar 14K vitguld, bredd 18,5 mm, vikt 11 g.

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K vitguld, Mauboussin Paris, ametist ca 8,00 ct, 6 briljanter ca 0.10 ctv, ca TCa/VS, stl 17 mm, stämplad 750 och X5751, vikt 6,6 g, mycket tunna repor på ametisten.

Utrop: 13 400 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, blå safir ca 1,48 ct, 15 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 45 cm, vikt 4,4 g.

9 000 kr

Utrop: 10 200 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,75 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,75 mm, vikt 11,4 g, smaragden sitter aningen löst i fattningen.

Utrop: 10 800 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 0,44 ct, River(E)/VS2, GIA Diamond Dossier 6221848438, stl 16 mm, vikt 2,0 g.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g, diamanter med skador och nagg.

Utrop: 2 500 kr

DIAMANT, gammalslipad 0,91 ct, ca L-M/SI2

9 700 kr

Utrop: 9 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,4 g, stenarna skiljer sig något i måtten.

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K guld/vitguld, smaragdslipad diamant 2,01 ct, W(H)/VS1, GIA certifikat 6214706924, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25+ mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 170 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, stift, mått 7,0 x 5,0 mm, vikt 2,0 g.

9 600 kr

Utrop: 10 800 kr

ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca TW/SI, längd 45 cm, vikt 3,6 g.

7 100 kr

Utrop: 6 600 kr

BROSCH, 18K guld, rosa safir, 2 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, Holms Juvelerare och Guldsmedsaffär, Karlskrona 1948, mått 50 x 37 mm, vikt 15,1 g.

Utrop: 8 800 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS, diameter 22 mm, vikt 21,3 g.

Utrop: 13 800 kr

STRÖMDAHL, enstensring, 18K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,32 ct ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K guld, blå safir, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ovalslipad blå safir ca 1,00 ct, stl 16 mm, vikt 3,0 g, en diamant ligger snett i sin fattning, en diamant är trasig.

Utrop: 4 400 kr

RING, 14K guld, rökkvats, briljantslipade diamanter, stl 16 mm, vikt 6,0 g, rökkvartsen rör sig i sin fattning, 2 diamanter saknas längst ut på vardera sida av skenan

3 900 kr

Utrop: 4 200 kr

RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/SI, stl ca 15 mm, vikt 5,8 g, pålödda kulor i ringskenan

Utrop: 6 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,83 ct ca TW(F-G)/VS 1, 9 briljantslipade diamanter 0,90 ctv ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,7 g, nagg på kuletten.

Utrop: 38 000 kr

ENSTENSRING, platina, kuddslipad diamant 1,20 ct, TW(F)/VVS1, GIA Diamond Grading Report 5346064567, stl 15,25 mm, vikt 3,5 g, etui från Van Bruun.

63 000 kr

Utrop: 67 000 kr