1 - 20 av 183
123...10 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 30 september 2023

Klubbad för

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 18038, Serie nr. R453796, Cal 3055, Verk nr. 1982565, Boett nr. 18000, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), dag, datum, diamanturtavla (8 st. diamanter + 2 st. baguetter), utbytt urtavla (senare), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8385-I/55, servad september 2023, totalvikt 136,8 gram, ca 1987.

146 000 kr

Utrop: 145 000 kr

OMEGA, Speedmaster, Professional, "Tachymètre", s.k. "Moon Watch", Cal 1861, Verk nr. 78798254, Serie nr. 78798254, PIC nr. 311.30.42.30.01.005, Boett nr. STZ005923, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. STZ004194, cert, juli 2019, box, ytterkartong (skadad).

44 000 kr

Utrop: 45 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft = 300 m), s.k. "Hulk", Chronometer, Ref nr. 116610LV, Serie nr. 252AV802, Cal 3135, Verk nr. 6N1461T0, Boett nr. 2360, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, grön keramisk ring (Cerachrom), bucklor (se bilder), Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 97200-D1R/A0W, ca 2018, box.

140 000 kr

Utrop: 150 000 kr

Klockor Tudor

TUDOR, Geneve, Black Bay 58 Bronze, (200m:660ft), Chronometer, "Boutique Edition", Cal MT5400, Verk nr. T36K191507, Serie nr. 69F6411, Ref nr. 79012M, Boett nr. 8520, herrur, 39 mm, brons, automatisk, safirglas, originallänk, vikås, Ref nr. 72542-ZE08/698, NATO-band, cert, januari 2022, box, ytterkartong.

35 500 kr

Utrop: 35 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date (T Swiss T), Chronometer, "No Lume Dial", Ref nr. 1803, Serie nr. 1381399, Cal 1556, Verk nr. DD38208, Boett nr. 1803, herrur, 36 mm, 18K vitguld, automatisk, plexiglas, dag, datum, läderband, ca 1967.

Utrop: 122 000 kr

TISSOT, Seastar (T Swiss Made T), s.k. "Tropical Dial", "Tachymètre", Cal Lemania 1277, Serie nr. 2195545, Boett nr. 40508-4X, kronograf, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, renoverade visare, skadad urtavla, läderband, ca 1969.

10 000 kr

Utrop: 10 200 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 1603, Serie nr. 1218379, Cal 1560, Verk nr. D87701, Boett nr. 1601 (II.63), herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, utbytt urtavla (Luminova), Jubileelänk (utbytt, ca 1981), viklås, Ref nr. 62510H-F/555, tillverkad tredje kvartalet 1963.

32 000 kr

Utrop: 31 000 kr

BREITLING, Navitimer, Montbrillant, Cal 30 (2892A2), Serie nr. 2078, Ref nr. A30030.2, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk, mineralglas, vridbar räknesticka, servicebehov, Navitimerlänk, viklås, Ref nr. I 97/420A, ca 1997, box, ytterkartong.

25 500 kr

Utrop: 19 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16220, Serie nr. P831896, Cal 3135, Verk nr. 3 9403099, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78360-DE5/558 B, cert, augusti 2003, box, ytterkartong,

44 000 kr

Utrop: 44 000 kr

CARTIER, Tank Francaise, Cal 120 (ETA 2000-1), Ref nr. W51002Q3, Boett nr. 2302/847947CD, herrur, 28 x 24 (32) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. CCGI, cert, mars 2002.

26 000 kr

Utrop: 18 000 kr

IWC, Schaffhausen, Pilot Classic, Cal 79320, Serie nr. 3323715, Ref nr. IW3717-01, Boett nr. 3566307 / 3717, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, läderband, viklås, ca 2010.

33 500 kr

Utrop: 28 000 kr

BREITLING, Chronoliner, Chronometre, Cal 24 (ETA 7754), Verk nr. 2820081, Serie nr. 2820081, Ref nr. Y2431012/BE10, Boett nr. 2515B4, kronograf, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, svart keramisk ring, Navitimerlänk, viklås, Ref nr. W2215/443A, cert, november 2015, box, ytterkartong.

28 000 kr

Utrop: 29 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Master, Cal 839, Serie nr. 2562569, Boett nr. 145.1.79 / 0042, herrur, 34 mm, 18K guld, manuell, safirglas, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1990.

28 000 kr

Utrop: 29 000 kr

Klockor Revue Thommen

REVUE THOMMEN, Cricket, Cal MSR 79, Serie nr. 60, Boett nr. 7930.001, herrur, 35 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, alarm, läderband, originalspänne i doublé, ca 1990. Limiterad men ej numrerad.

10 600 kr

Utrop: 8 900 kr

CARTIER, Roadster, s.k. "Vegas Dial", Cal 3110 (ETA 2892A2), Ref nr. W62002V3, Boett nr. 896460CD/2510, herrur, 37 x 35 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. CCHC/CCHD, läderband, viklås, cert, november 2002, box.

20 500 kr

Utrop: 21 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 67193, Serie nr. L470315, Cal 2130, Verk nr. 1421830, Boett nr. 67000, damur, 25 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), Jubileelänk (se bilder), viklås (2006), Ref nr. 78240-S-OP4/491 B, ca 1988.

21 500 kr

Utrop: 21 000 kr

OMEGA, Speedmaster, Reduced, "Tachymetre", Cal 1141 (ETA 2890A2), Serie nr. 55194691, Ref nr. ST 375.0032, Boett nr. 175.0032.1/175.0033.1, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, utbytt urtavla/visare, originallänk, viklås, Ref nr. 1469/811, ca 1996.

26 000 kr

Utrop: 18 000 kr

Klockor Heuer

HEUER, Camaro 45, Cal Valjoux 92, Serie nr. 99077, Ref nr. 9220 S, kronograf, herrur, 37 x 37 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla/visare, skadad kronograknapp, boetten signerad "Heuer-Leonidas S.A", läderband, ca 1968.

15 000 kr

Utrop: 16 000 kr

Klockor Oris

ORIS, Tonneau, Cal AS 1930, Ref. nr. 419.7479.60.61, Boett nr. 7479-60, herrur, 33 x 33 (41,5) mm, 18K guld, manuell, safirglas, alarm, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1996, box. Limiterad och numrerad. (Nr. 094/250).

Utrop: 37 000 kr

TAG HEUER, Link (200 Meters), "Tachymetre", Cal 16 (ETA 7750), Serie nr. XN6250, Ref nr. CJF2111.BA0576, Boett nr. CJF2111, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, originallänk, viklås, Ref nr. FAA012-Y-H2/3091 Y, ca 2005.

Utrop: 8 200 kr