1 - 20 av 308
123...16 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 2 december 2023

Klubbad för

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, "Rehaut RRR"), Chronometer, Ref nr. 16618 T, Serie nr. Z423451, Cal 3135, Verk nr. 3 1994312, Boett nr. 2178, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93258-OP12, totalvikt 184,9 gram, cert, september 2009, box, ytterkartong.

Utrop: 300 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Master Control, Calendar, Cal 866 AA, Verk nr. 4353908, Serie nr. 3508206, Ref nr. Q4148420, Boett nr. 830.8.A6.S, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, viklås, cert, mars 2021, box, ytterkartong.

98 000 kr

Utrop: 98 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Chronometer, s.k. "Concentric Dial", Ref nr. 116000, Serie nr. M691095, Cal 3130, Verk nr. 3 2381238, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 70200-PJ3/EO, cert, april 2009, box.

Utrop: 57 000 kr

Klockor Blancpain

BLANCPAIN, Villeret, Cal 6763, Ref nr. 6263-1127-55B, Boett nr. 6435, herrur, 37,5 mm, stål, automatisk (rotor i 18K vitguld), safirglas, dag, datum, månad, månfas, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, viklås, cert, juni 2021, träbox, ytterkartong.

Utrop: 57 000 kr

Klockor Chopard

CHOPARD, Genève, Happy Sport, Cal ETA 2000-1, Serie nr. 2001964, Ref nr. 278573-3004, Boett nr. 8573, damur, 30 mm, stål, automatisk, safirglas, briljantkrans (38 st. TW/VVS, ca 1,12 ctv), briljanter (5 st. TW/IF-VVS, 0,14 ctv), krona med safir (1 st. 0,09 ctv), glasbaksida, originallänk, viklås, längd 158 mm, cert, mars 2022, box, ytterkartong.

Utrop: 88 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25), Chronometer, s.k. "Fat/Flat Four Bezel", Ref nr. 16610, Serie nr. T555080, Cal 3135, Verk nr. 7433443, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-V9/501 B, ca 1996.

Utrop: 82 000 kr

CARTIER, Tank Must, "Large", Cal 157, Serie nr. 4323157734BX, Ref nr. WSTA0052, Boett nr. 4323, unisex, 33,7 x 25,5 mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, cert (QR-kod), juni 2021, box, ytterkartong.

30 000 kr

Utrop: 27 000 kr

BREITLING, Transocean 1915, ”100 Anniversaire (1915-2015)”, Chronometre, Cal B14, Verk nr. 4330076, Serie nr. 4330076, Ref nr. AB141112/G799, Boett nr. 0415B4, enknappskronograf, herrur, 43 mm, stål, manuell, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, juni 2015, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 105/1915).

Utrop: 42 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, s.k. "Wood Dial" Ref nr. 69178, Serie nr. R431156, Cal 2135, Verk nr. 0858005, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, Presidentlänk (skadad, se bilder), viklås, Ref nr. 8570F-M6/68 B, längd 150 mm, totalvikt 69,5 gram, cert, november 1988.

Utrop: 52 000 kr

TAG HEUER, Autavia, Chronometer, Calibre 5 (SW200-1), Verk nr. S1001517, Serie nr. S1001517, Ref nr. WBE5190.FC8268, Boett nr. WBE5190, herrur, 42 mm, brons, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert (digitalt), oktober 2020, box, ytterkartong.

Utrop: 19 000 kr

must de CARTIER, Tank, Cal 78 (ETA 2512-1), Boett nr. 3 214094, damur, 20,5 x 20,5 (28) mm, förgyllt silver, manuell, mineralglas, läderband, originalspänne i gulmetall, cert. december 1982, box.

8 100 kr

Utrop: 7 200 kr

Klockor Ulysse Nardin

ULYSSE NARDIN, Chronometer, "LDT 350", Cal ETA 2892A2, Verk nr. 02133, Serie nr. 052/350, Boett nr. 272-82, herrur, 38 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, gångreservindikator, glasbaksida, läderband (se fördjupad info), originalspänne i 18K rosa guld, ca 2005, Limiterad och numrerad (Nr. 52/350).

51 000 kr

Utrop: 31 000 kr

ROLEX, Oyster Perpertual, Chronometer, Ref nr. 176200, Serie nr. Z724800, Cal 2231, Verk nr. A 2125893, Boett nr. 2320, damur, 26 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), defekt (akut servicebehov), Oysterlänk, viklås (Oysterclasp), Ref nr. 70130-EO3/OP, längd 150 mm, cert, augusti 2007.

24 000 kr

Utrop: 25 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Master Compressor Extreme World Chronograph, Cal 752, Serie nr. 1215, Ref nr. 176.84.70, Boett nr. 150.8.22, kronograf, herrur, 46,3 mm, stål/titan, automatisk, safirglas, datum, världstidvisning, 2 tidszoner, läderband, viklås, ca 2005, box, ytterkartong.

38 500 kr

Utrop: 39 000 kr

IWC, Aquatimer, Costeau Divers, Cal 30110, Serie nr. 2882760, Ref nr. 3548-06, Boett nr. 3112524, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar innerring, integrerat gummiband (se fördjupad info), originalspänne i stål, ca 2005, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1466/1953).

31 500 kr

Utrop: 26 000 kr

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, Chronolink, Worldtimer UTC, "Racing", Cal SS G2 (ETA 7001), Serie nr. 1862, Ref nr. WT 6202, herrur, 40 mm, stål/titan, analog/manuell, digital/quartz, liten sekundvisare, skadad urtavla, originallänk, viklås, längd 180 mm, cert, juni 2005, box, ytterkartong.

25 500 kr

Utrop: 19 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69178, Serie nr. L402968, Cal 2135, Verk nr. 1215546, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, Jubileelänk (skadad, se bilder, storleksändras ej), viklås, Ref nr. 6251-N5/69 B, totalvikt 62,1 gram, ca 1990.

Utrop: 42 000 kr

LONGINES, Elegant, Cal 592 (ETA A20L01), Serie nr. 49630431, Ref nr. L4.309.5.88.7, damur, 25,5 mm, stål/rosa guld, automatisk, safirglas, datum, MOP med diamanter (12 st. 8/8), briljantkrans (52 st. TW-F-G/IF-VVS, 0,353 ctv), glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. L600140855 W, cert, februari 2023, box, ytterkartong

28 000 kr

Utrop: 29 000 kr

ZENITH, El Primero, "Tachymetre", Cal 400, Serie nr. 109076, Boett nr. 02.0500.400, kronograf (defekt, se fördjupad information), herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, utbytta visare (Luminova), glasbaksida (repor), originallänk, viklås, ca 1999.

16 000 kr

Utrop: 11 000 kr

OMEGA, Seamaster, Aqua Terra, Railmaster, Chronometer, Cal 3205 (A), Verk nr. 78201020, Serie nr. 78201020, PIC nr. 2812.52.37, Ref nr. ST 178.1110, Boett nr. 178.1110, kronograf, herrur, 42,2 mm, stål, automatisk, safirglas, defekt (akut servicebehov, se bilder, fördjupad info), läderband, viklås, cert, september 2006, box, ytterkartong.

19 200 kr

Utrop: 19 000 kr