1 - 20 av 196
123...10 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 2 mars

Klubbad för

Klockor Tudor

TUDOR, Geneve, Black Bay Fifty-Eight (200m:660 ft), Chronometer, Cal MT5402, Verk nr. T93U9444Y4, Serie nr. I967273, Ref nr. 79030N, Boett nr. 8520, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. 72040-XR05, cert, april 2019, box, ytterkartong.

29 000 kr

Utrop: 28 000 kr

BREITLING, AVI 1953 Edition, Chronometer, Cal B09, Serie nr. 4347331, Ref nr. RB0920131B1X1, Boett nr. 2620 B5, kronograf, herrur, 41 mm, 18K rosa guld, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne i 18K rosa guld, cert (QR-kod), oktober 2020, box, ytterkartong. Limiterad (ej numrerad) upplaga i 253 exemplar, för att fira Co-Pilot Ref. 765 AVI från 1953.

Utrop: 124 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date (T Swiss T), Chronometer, "No Lume Dial", Ref nr. 1803, Serie nr. 1381399, Cal 1556, Verk nr. DD38208, Boett nr. 1803, herrur, 36 mm, 18K vitguld, automatisk, plexiglas, dag, datum, läderband, ca 1967.

Utrop: 102 000 kr

OMEGA, Seamaster Diver, Professional (300m/1000ft), Master Chronometer, Cal 8806, Verk nr. 82225179, Serie nr. 82225179, PIC nr. 210.60.42.20.99.001, herrur, 42 mm, titan/tantal/Sedna guld, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, heliumventil, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. TIZ004664, cert, november 2023, box, ytterkartong. Limterad och numrerad (Nr. 946/2500).

Utrop: 110 000 kr

Klockor Hermès

HERMÈS, Paris, Clipper Sport Automatic, Cal 2892A2, Serie nr. 699863, Boett nr. CP.741, herrur, 41 mm, titan/stål, automatisk, safirglas (repa), datum, gummiband, viklås, Ref nr. 035097WP00 / 28-JLB-K, cert (ej komplett), ca januari 2015, box.

19 400 kr

Utrop: 20 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust 41, Chronometer, "Slate Dial/Wimbledon", Ref nr. 126300-0014, Serie nr. Z1P31643, Cal 3235, Verk nr. A1Z28319, Boett nr. 2480, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås (Easylink), Ref nr. 62610-K6V/019+L9J, cert, mars 2023, box, ytterkartong.

Utrop: 88 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Reverso, Duetto Classique, Cal 865, Serie nr. 2698926, Ref nr. 256.84.02, Boett nr. 256.8.75, damur, 23 x 33 (38,7) mm, stål, manuell, safirglas, briljanter på boetten (32 st. TW/VVS, ca 0,31 ctv), läderband (se fördjupad info), viklås, cert, november 2010.

38 500 kr

Utrop: 37 000 kr

TAG HEUER, Formula 1, ”Tachymetre”, Serie nr. WQQ6596, Ref nr. CAZ1014.BA0842, Boett nr. CAZ1014, kronograf, herrur, 43 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. FAA074-1 / G-D5, cert (digitalt), december 2023, box, ytterkartong.

Utrop: 14 400 kr

Klockor Ulysse Nardin

ULYSSE NARDIN, San Marco, Chronometer, Cal ETA 2892-1, Verk nr. 13.9.7452, Serie nr. 5270, Boett nr. 131-77-9, herrur, 37 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, chronometercertifikat, cert, april 1992, box (skadad), ytterkartong.

28 500 kr

Utrop: 17 000 kr

Bild saknas

OMEGA, Speedmaster, Reduced, "Racing", "Tachymetre", Cal 3220 (A), Serie nr. 55790991, PIC nr. 3810.12.40, Ref nr. ST 175.0032.1, Boett nr. 175.0032.1/175.0033.1 (LL), kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, utbytt urtavla (från röd till gul), läderband, originalspänne, cert, november 2000, box, ytterkartong.

Utrop: 16 000 kr

must de CARTIER, Tank, "Spider dial", Cal 78 (ETA 2512-1), Boett nr. 3 086205, damur, 20,5 x 20,5 (28) mm, förgyllt silver (delvis bortnött), manuell, mineralglas, skadad urtavla, originalspänne i gulmetall, ca 1985.

6 600 kr

Utrop: 4 700 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Sea-Dweller (4000ft=1220m, Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16600, Serie nr. K950226, Cal 3135, Verk nr. 3 9315636, Boett nr. 2220, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, heliumventil, defekt vridring, utbytt iläggsring, Fliplocklänk (skadad, se bilder), viklås, Ref nr. 93160A-DT3/592 B, ca 2002, box, ytterkartong.

71 000 kr

Utrop: 52 000 kr

Klockor Dubey&Schaldenbrand

DUBEY & SCHALDENBRAND, Edition Antiquité, s.k. "Doctor´s watch", Cal R 23, kronograf, herrur, 34 x 34 (40) mm, 18K rosa guld, manuell, safirglas, enknappskronograf, läderband, originalspänne i 18K rosa guld, ca 1999, Limiterad och numrerad (22/25).

Utrop: 38 000 kr

Klockor Tudor

TUDOR, Prince, Date+Day (Swiss Made), Cal ETA 2834-2, Serie nr. H362542, Ref nr. 76213, Boett nr. 8050, herrur, 35 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), dag, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 62483-DE2/631B, ca 2001.

Utrop: 21 000 kr

TAG HEUER, Carrera, Nordic Tourbillon, Chronometer, "Limited No. 1/20", "Tachymeter", Cal 02T, Serie nr. A21716, Ref nr. CAR5A98.FC6471, Boett nr. CAR5A98, kronograf, herrur, 45 mm, ceramic/stål, automatisk, safirglas, glasbaksida, läderband/gummi, viklås (svart titan), cert, december 2019, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1/20).

Utrop: 144 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, s.k. "Tapestry Dial", Ref nr. 16013, Serie nr. 9783783, Cal 3035, Verk nr. 1851661, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk (se bild), viklås, Ref nr. 62523H.18-L5/455, cert, januari 1988.

43 000 kr

Utrop: 38 000 kr

LONGINES, Surfing (T Swiss Made T), Cal 345, Serie nr. 13270707, Boett nr. 7450 2 / 523, herrur, 35 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1966.

5 100 kr

Utrop: 4 800 kr

Klockor Eterna

ETERNA-MATIC, 3003 (Swiss), Cal 1504K, Boett nr. 665 9041 68, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, gravyr, läderband, ca 1976.

5 900 kr

Utrop: 5 600 kr

Klockor Piaget

PIAGET, damur, 10 x 20 mm, Cal 2P, Serie nr. 6491967, Boett nr. 1201 B13 / 108491, 18K guld, manuell, safirglas, integrerad originallänk (skadad/vriden), längd 155 mm, ca 1965, vikt 32,8 gram.

Utrop: 19 000 kr

OLLENDORFF, herrur, 22 x 24 (35) mm, Verk nr. 2343, Boett nr. 931823,14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, spänne i 14K guld, läderband, ca 1940.

5 900 kr

Utrop: 5 700 kr