1 - 20 av 345
123...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april

Klubbad för

RING, platina, ovalslipad rubin 0,71 ct, briljantslipade och trapettslipade diamanter 0,46 ctv enligt grayvr, W-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 7,9 g.

6 400 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade och navettslipade diamanter 2,13 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 8,1 g.

Utrop: 19 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 10 000 kr

Smycken Nål

NÅL, 18K guld, hårarbete, antik, längd 8 cm, vikt 3,2 g.

2 100 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K guld, gammalslipad och rosensliapde diamanter, ljusblå emalj, stl 17,75 mm, vikt 4,1 g, en sten saknas, emaljskador.

3 000 kr

Utrop: 3 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,55 ct enligt gravyr, ca TW/VS2, Stigbert för Engelbert, Stockhom 1975, stl 16 mm, vikt 3,6 g, diamant med nagg på kuletten.

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.

3 700 kr

Utrop: 2 800 kr

CARMOSÈRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,8 g, smaragd med nagg.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,64 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, , vikt 4,5 g.

Utrop: 6 200 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 16,75 mm, vikt 2,4 g.

7 100 kr

Utrop: 7 900 kr

RING, 18K vitguld, 113 briljantslipade diamanter 5,80 ctv enligt gravyr, ca TW-TCa/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 22 g, svaga fattningar, enstaka diamanter med skador och nagg.

Utrop: 40 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade odlade sötvattenspärlor, 8 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VVS, höjd 28 mm, vikt 7,7 g, stift,

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,02 ct, W(H)/VS1, IGI inskription 459125682, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, Schalins, Desire-fancy, stl 16,5 mm, vikt 7,6 g,

43 000 kr

Utrop: 45 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g.

Utrop: 9 000 kr

ENGELBERT, collier, 18K guld, ametister, odlade saltvattenpärlor ca 3,2 mm, Stockholm 1961, längd 42 cm, vikt 32,9 g, en pärla saknas.

Utrop: 17 800 kr

ENGELBERT, armband, 18K guld, ametister, odlade saltvattenpärlor ca 3,4 mm, Stockholm 1961, längd 20 cm, vikt 14,5 g, en pärla saknas.

6 300 kr

Utrop: 7 000 kr

CARMOSÉRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/SI, 8 briljant- samt gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, K. Andersson, Stockholm 1939, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g, någon enstaka diamant med nagg.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,12 ct, ca TW(G)/VVS, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g, diamanten har mindre planslipad kulett, natural vid rondisten.

Utrop: 59 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS, längd 44 cm, vikt 19,0 g, rodiering har släppt på kedjan.

Utrop: 13 400 kr

Smycken Övrigt

HÄNGE/PÄRLAVKORTARE, för 2-radigt pärlcollier, 14K vitguld, snidad smaragd föreställande Jesus med törnekrona ca 17,0x15,5x7,0 mm, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca TCr/VS, vikt 5,1 g.

15 200 kr

Utrop: 8 000 kr