1 - 20 av 214
123...11 Gå till

Avslutad | Mässauktion – Söndag 18 november 2012

Klubbad för

Memorabilia Fotografier

FOTOGRAFIER, Inramad tavla med passepartout, 4 st foto av Jim Clark, signerad i Karlskoga 1963 på en omslagsbild i färg från tidningen Ill. Motorsport, svartvita foto från England, USA och Karlskoga, format 52 x 63 cm

Utrop: 4 000 kr

Memorabilia Konst

KONST, Porsche 904, litografi av den välkände tyske konstnären Erich Strenger, lito nr 534 av 1000 ex, format 50 x 70 cm

Utrop: 1 700 kr

Memorabilia Fotografier

FOTOGRAFIER, Ronnie Peterson i en Ferrari 512 sportvagn från säsongen 1972, bilden tagen på Daytona Beach, USA, svartvitt, Fotot utställt i Örebros jubileumsutställning 2003, format 30 x 48 cm

1 800 kr

Utrop: 2 100 kr

Memorabilia Böcker

BÖCKER, Le Grand Prix de Monaco, Story of a legend 1929 - 1960, unik bok i limiterad upplaga, 55 av 150 i bibliofilupplaga tillsammans med 12 st signerade bilder av den engerlske konstnären Michael Turner, Författaren Yves Naquin har också signerat boken. 350 sidor, bokformat 30 x 33 cm, Bildermått 33 x 46 cm

Utrop: 7 500 kr

Memorabilia Bilmodeller

BILMODELLER, Porsche 356 by Distler, välkänd 50-tals bilmodell i gott skick

Utrop: 4 200 kr

Memorabilia Böcker

BÖCKER, Tazio Nuvolatri - Ricordi di vita rapida, unik bok från 1930, den första som gjordes om legenden, Alla böcker är numrerade, nr 552 av 15 000 ex. Författare Renato Tassarini, format 15 x 20 cm

Utrop: 4 500 kr

Memorabilia Broschyrer

BROSCHYRER, Porsche 356, tysk originalbroschyr från 1950, 8-sidigt utvik med svartvita foto och tryck med bakgrund i blåton, artikelnummer 5.53.50, format 21 x 24 cm

Utrop: 3 500 kr

Memorabilia Bilmodeller

BILMODELLER, 3 st Dinky Toys från 50-talet: Ferrari i blågult med art nr 234, Talbot Lago i ljusblått med art nr 230 och Maserati i rött med art nr 23N, bruksskick

900 kr

Utrop: 700 kr

Memorabilia Böcker

BÖCKER, Ferrari årsbok 1964, året då John Surtees vann VM för Ferrari. Som ende VM både på två och fyra hjul är Surtees unik. Denna årsbok präglas av engelsmannens segrar, format 20 x 27 cm

Utrop: 5 800 kr

Memorabilia Fotografier

FOTOGRAFIER, Ronnie Peterson fotomapp, 8 st handgjorda kopior av Ronnie från F1-karriären 1970-78, 7 i färg, en svartvit bild, bildformat 24 x 30 cm, Mappen med tryckt signatur har format 25 x 31 cm

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

Memorabilia Broschyrer

BROSCHYRER, Ferrari BB 512i, originalbroschyr med omslag och en 20 sidig inlaga med utvik. Färg. 4-språkig, format 27 x 30 cm

Utrop: 1 600 kr

Memorabilia Konst

KONST, Ulf Wahlberg litografi, skrotbilar, 1978, nr 237 av 290 ex, format 30 x 30 cm

Utrop: 1 700 kr

Memorabilia Böcker

BÖCKER, Racing Porsches, konstbok med samling av Matsudas collection i Japan. Foto av Haru Tajima, utgiven 1982 med bilar från 1957 - 1981, 104 sidor, format 31 x 31 cm

Utrop: 1 600 kr

Memorabilia Broschyrer

BROSCHYRER, Alfa Romeo 1900, italiensk broschyr med tekn data på 4 språk, 8-sidigt utvik, tre modeller, 1900 C, 1900 cab och 1900 L cab, hålad, format 21 x 30 cm

600 kr

Utrop: 700 kr

Memorabilia Konst

KONST, Hans Liska konstbok, Den tyske Mercedesillustratören har gjort en bok om kriget och Berlin med fantastiska illustrationer. Utgiven Berlin 1944 hos Carl Werner Reichenbach, format 20 x 30 cm

1 000 kr

Utrop: 1 000 kr

Memorabilia Böcker

BÖCKER, Ferrari 1947-97 jubileumsbok, original utgiven av G Nada genom Haynes. Tryckt i Italien på engelska, F1, sportvagn och gatbilar, 406 sidor, format 28 x 28 cm

Utrop: 1 100 kr

Memorabilia Affischer

AFFISCHER, Ronnie Peterson, Stor affische från Tekn Värld från 1972 där Ronnie kör sin röda March 721 tillsammans med andra foto, Fotograf PeO Eriksson, format 60 x 88 cm

Memorabilia Broschyrer

BROSCHYRER, Porsche 959 instruktionsbok, original, komplett, WKD 959, 114 sidor, format 15 x 21 cm

Utrop: 1 800 kr

Memorabilia Broschyrer

BROSCHYRER, Porsche 959, original WVK 122 610, tyskspråkig, 6-sidigt utvik, 9.85, format 25 x 28 cm

Utrop: 1 300 kr

Memorabilia Böcker

BÖCKER, Pirelli album of motor racing heroes, John Surtees, hos Boxtree Ltd i London, 20 F1-hjältar från Tazio Nuvolari till Ayrton Senna, 160 sidor, format 27 x 30 cm

Utrop: 700 kr