1 - 20 av 224
123...12 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 15 mars 2008

Klubbad för

RING, 18K guld, briljant 0,17 ct River(E)/VVS, 2x 0,05ct TW(G)/VVS enligt gravyr, 24 åttkantslipade diamanter 0,24 ctv, stl 16,5 mm, vikt 6,4 g.

Utrop: 5 200 kr

ARMBAND, 18K guld, delvis matterad yta, säkerhetskedja, vikt 66,2 g, längd ca 16 cm.

9 000 kr

Utrop: 9 500 kr

BROSCH / Bi 18K vitguld, boulderopal, 92 briljanter ca 1,36 ctv, ca G-H(TW-W)/VS-SI, 2 smaragder till ögon, Rosengren & Eriksson Guldsmedja, Stockholm 1988, vikt 11,6 g, bredd ca 4,5 cm..

Utrop: 11 500 kr

BROSCH/ FJÄRIL, 18K guld, 6 briljanter ca 0,60 ctv, ca G(TW)/VS-SI, 2 rubiner ca 0,60 ctv, 2 safirer ca 0,28 ctv, Rosengren & Eriksson, Stockholm 1980-tal, vikt 11,5 g, ca 3,2 cm x 3 cm, rörlig.

Utrop: 9 800 kr

LAPPONIA, Hänge/ Solur, Cal ETA 2512, Ref nr. 221001, 18K guld, manuell, tillhörande kedja, totalvikt 67,6 gram, längd 83 cm, ca 1977.

17 300 kr

Utrop: 12 500 kr

SIGURD PERSSON, RING, 18K guld med 14 briljanter ca 1,00 ct G(TW)/VS-SI, en sten med nagg, vikt 13,4 g, stl 16 1/4 mm, originaletui. (d).

Utrop: 10 000 kr

BROSCH, silver med granater, i form av 2 klöver, 2,6 cm x 1,4 cm, etui.

1 400 kr

Utrop: 350 kr

RING, 18K guld med hårgömma och initialer, repig, vikt 2 g, stl 18 mm, svensktillverkad, antik.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

ARMRING i silver med granater, öppningsbart, säkerhetskedja, 5,6 cm x 4,8 cm, etui.

3 100 kr

Utrop: 1 400 kr

WIWEN NILSSON, ARMRING, 18K guld med citrin och turmaliner, vikt 33,8 g, 6 cm x 4,6 cm, 1939 (D)

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

RING, platina med safirer och åttkantslipade diamanter, vikt 2,8 g, stl 13 3/4 mm.

3 700 kr

Utrop: 2 500 kr

BROSCH, 14K guld med safirer och gammalslipade diamanter ca 0,85 ctv, nagg, vikt 11 g, längd 2,8 cm.

5 200 kr

Utrop: 5 500 kr

BROSCH, platina med smaragd, pärla samt medium- och åttkantslipade diamanter ca 3,00 ctv G(TW)/VS-SI, 2 diamanter skadade, vikt 14 g, bredd 4,4 cm, K Andersson Stockholm 1951.

Utrop: 25 000 kr

SMARAGDRING, 18K vitguld, smaragder och 6 gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv G(TW)/SI-P, vikt 7 g, stl 17 1/4 mm, Göteborg 1974. Smaragd med ytsprickor.

Utrop: 14 000 kr

ARMBAND,platina med smaragd samt 6 briljanter ca 0,90 ctv ca G(TW)/VVS, vikt 11,9 g, längd 16,5 cm, CG Hallberg, Sverige, 1940.

Utrop: 22 000 kr

BROSCH, Italiensk ca 1860 saknar stämplar vikt 8,8 g, diameter 3,2 cm, originalask (Geneve).

Utrop: 3 400 kr

RING, platina med 3 briljanter 1,06 ctv ca G-H(TW-W)/VS, vikt 4,9 g, gravyr, stl 16 1/2 mm, Sverige, 1936.

Utrop: 19 000 kr

ARMRING, 18K guld/platina, 24 åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv ca G(TW)/VS-SI samt 19 cabochonslipade rubiner, nagg i 4 diamanter, 5,7 x 5,2 cm, säkerhetskedja, vikt 31 g, Stockholm 1952.

Utrop: 16 000 kr

BROSCH, 18K guld, 9 rubiner, 16 gammalslipade diamanter ca 0,96 ctv ca G(TW)/VS, i form av en skära, vikt 4,8 g.

Utrop: 6 900 kr

BROSCH, 18K guld, florentinsk mosaik, 6,2 x 5 cm.

3 500 kr

Utrop: 3 800 kr