1 - 20 av 106
123...6 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Onsdag 18 mars 2009

Klubbad för

Möbler Mindre möbler

Skrivbord, gustaviansk stil, handsnidade ornament, penselmålad antik grå, 2 lådor.

Utrop: 3 600 kr

Möbler Vitrinskåp

VITRINSKÅP, Glasat vitrinskåp, gustaviansk stil, handsnidade ornament, penselmålad antikgrå. 2-delat, 2 lådor, 2 dörrar i trä, 2 dörrar i glas med träspröjs. Maxhöjd 202 cm, Maxbredd 115 cm, Minbredd 105 cm.

Utrop: 12 000 kr

Möbler Designade möbler

DESIGNADE MÖBLER, Sjuan Stol, Fritz Hansen formgiven av Arne Jacobsen, Grålack med armstöd, mindre slitage på höger armstöd och ryggdel. Sitthöjd 42 cm, Maxhöjd ryggstöd 74 cm, Maxbredd armstöd 58 cm.

1 100 kr

Utrop: 880 kr

Möbler Designade möbler

DESIGNADE MÖBLER, Sjuan Stol, Fritz Hansen formgiven av Arne Jacobsen, Grålack med armstöd. Sitthöjd 42 cm, Maxhöjd ryggstöd 74 cm, Maxbredd armstöd 58 cm. mindre slitage.

1 200 kr

Utrop: 880 kr

Möbler Byråar

Byrå, Rokokostil med tillhörande marmorskiva och intarsia, mässingsbeslag, 3 st lådor, maxhöjd 75 cm, maxbredd 58 cm.

Utrop: 3 300 kr

ÖVRIGT, Samurajsvärd 3 st i lackarbete med bordsstativ. Nyproduktion. Längd svärd: Största 100 cm, mellan 78 cm, minsta 54 cm.

600 kr

Utrop: 350 kr

Möbler Vitrinskåp

VITRINSKÅP, Glasat vitrinskåp, två dörrar, två lådor, penselmålat antikgrå. Maxhöjd 110 cm, maxbredd 80 cm, maxdjup 38 cm.

Utrop: 2 600 kr

Möbler Mindre möbler

MINDRE MÖBLER, Biblioteksstol, fällbar till en stege, mahogny, Maxhöjd 87 cm, Sitthöjd 44 cm, Maxdjup 38 cm

950 kr

Utrop: 880 kr

Möbler Vitrinskåp

Skänk, gustaviansk stil, handsnidade ornament, penselmålad antikvit, 2 lådor, 2 dörrar med beslag av antikoxiderad mässing. Höjd 100cm, bredd 114cm, djup 47cm.

Utrop: 7 000 kr

Möbler Fåtöljer

Fåtölj, mahogny, klätt i gulbroderat silke-tyg, skurna ornament, beklädd rygg och sida. Sitthöjd 45 cm, sittdjupt 46 cm, maxhöjd ryggstöd 97 cm, bredd 60 cm.

Utrop: 5 000 kr

Möbler Fåtöljer

Fåtölj, mahogny, klätt i gulbroderat med silke-tyg, skurna ornament, beklädd rygg och sida. Sitthöjd 45 cm, sittdjupt 46 cm, maxhöjd ryggstöd 97 cm, bredd 60 cm.

Utrop: 5 000 kr

Möbler Soffor

SOFFGRUPPER, 3-sitsig Duxsoffa, skinn. Avtagbar klädsel, något smutsig, crémefärgad. Sitthöjd 42 cm, Sittdjup 50 cm, Bredd 200 cm, Maxdjup 90 cm, Maxhöjd 75 cm.

Utrop: 1 750 kr

Möbler Fåtöljer

FÅTÖLJER, Baljfåtölj i mahogny. Tygbeklädd dyna. Sitthöjd 45 cm, sittdjup 43 cm, rygghöjd 87 cm.inga slitage.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

Möbler Fåtöljer

FÅTÖLJER, Göteborgsstol, Mahogny. Tygbeklädd dyna. Sitthöjd 45 cm, sittdjup 43 cm, rygghöjd 87 cm.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

Möbler Allmoge

ALLMOGE, Handgjort gungstol, furu. Härnösand. Signerad R L 1982. Liten skada på ryggens översta del. Sitthöjd 50 cm, sittdjup 58 cm, maxhöjd 110 cm, maxdjup med skena 114 cm.

Utrop: 1 100 kr

Möbler Byråar

BYRÅAR, Skomakarbyrå, 18 lådor, penselmålad blå, Bredd 64 cm, djup 30 cm, höjd 35 cm.

Utrop: 1 000 kr

Kuriosa Gjutjärn

Gjutjärnsurna, gustaviansk stil med öron. Maxdiameter 44 cm, höjd 39 cm, lite rost, vikt 30kg

Utrop: 2 000 kr

Kuriosa Gjutjärn

Gjutjärnsurna, gustaviansk stil med öron. Maxdiameter 44 cm, höjd 39 cm,

Utrop: 2 000 kr

Kuriosa Gjutjärn

Stor gjutjärnsurna på sockel, Frankrike. Maxdiameter 86 cm, urna höjd 53 cm, höjd sockel 48 cm. vikt 80kg

Utrop: 4 400 kr

Kuriosa Gjutjärn

Utrop: 4 400 kr