1 - 20 av 348
123...18 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 mars 2010

Klubbad för

BROSCH, 18K guld, snäckskalscamé, filigranarbete, vikt 11,4 g, Sverige 1920.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

KEDJA, 18K guld, ärtlänk, 10 odlade pärlor, längd ca 166 cm, svensk tillv 1855, vikt 15,3 g.

4 500 kr

Utrop: 5 100 kr

ARMRING, 18K guld, rosensten, blå och rosa safirer, filigranarbete som bård i form av löpande hund, stel, öppningsbar, säkerhetskedja, vikt 20,1 g, Hallbergs 1884, mindre bucklor.

Utrop: 6 900 kr

BROSCH, 18K guld/silver, gammal- och rosenslipade diamanter ca 2,80 ctv, i form av en blomsterkvist, franska stämplar, nr 783, vikt 8,3 g, etui.

Utrop: 15 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 rosenstenar, ca TW-W/SI, 3 skadade, 2 odlade pärlor, skruv, vikt 5,7 g.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

BROSCH/HÄNGE, 14K guld, camé av sjöskum med putti, 4 x 6 cm, vikt 28,1 g, små bucklor på ramen, etui.

5 000 kr

Utrop: 5 800 kr

PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, längd 44 cm, lås 18K guld i 6 st antikslipade och 6 st rosenslipade diamanter ca 0,18 ctv.

Utrop: 3 400 kr

BRUDKRONA, sterlingsilver, hexagonal form, stämplad AN, signerad Wiwen Nilsson, 1960, höjd 8,5 cm, vikt 72,4 g, gravyr. (d)

14 200 kr

Utrop: 6 900 kr

SNÄCKSKALSCAMÉ, silver, små orientaliska pärlor, en pärla saknas

850 kr

Utrop: 900 kr

BROSCH, 14K guld/silver, 152 rosen-, antik- och gammalslipade diamanter ca 8,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, flera skadade, 3 x 4,5 cm, vikt 17,8 g.

19 200 kr

Utrop: 20 000 kr

COLLIER, 18K guld, fantasilänk, ihålig, längd 47 cm, vikt 91,1 g, väldigt små bucklor.

Utrop: 21 000 kr

SNÄCKSKALSCAMÉ, utskuret motiv, ca 4,5 x 3 cm.

Utrop: 3 400 kr

COLLIER/BROSCH, förgyllt silver och granater, öppningsbar hårgömma på baksidan, hänget kan kopplas loss och användas som brosch, sekelskifte, vikt 33,4 g

3 900 kr

Utrop: 1 800 kr

CAMÉBROSCH, 18K guld, snäckskalscamé, fina sprickor, dekorerade löv i relief på ramen, vikt 21 g, Nils Gysler Stockholm 1877.

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 1,01 ct, ca River(E)/ VVS1, 20 briljanter ca 0,70 ctv, ca TW/VVS, stl 17,75 mm, vikt 15,9 g.

Utrop: 90 000 kr

ARMBAND, 18K guld med svart emalj och 4 rosenstenar, ihålig, öppningsbar, tillverkad av Alfred Ambrosius 1870, vikt 22 g, liten buckla på undersidan.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

ARMBAND, 18K guld, 1 gammalslipad diamant, ca 1,15 ct, ca W(H)/SI2-P1, 6 rosenstenar, vikt 18,2 g, nagg på två rosenstenar. Troligen tillverkad i Wien (Österrikiska-Ungerska monarkin) 1872-1922.

Utrop: 20 700 kr

BROSCH, 18K guld, svart emalj, rosensten, slipat glas, tillverkad av Alfred Ambrosius 1870, vikt 25 g, orginalask.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 1,03 ct, E(River/Exceptionally White) / IF (loupe-clean), HRD cert, 2 hjärtslip dia ca 0,78 ctv (enl gravyr) ca E-F(River-TW)/VVS, stl 15,75 mm, vikt 6,1 g, tillv av Sebastian Schildt 2005, originaletui.

Utrop: 80 000 kr

RING, 18K guld/vitguld med rörliga delar, 150 st briljanter 0,90 ctv, W/SI, vikt 19,2 g, storlek 17,25 mm.

Utrop: 11 800 kr