1 - 20 av 168
123...9 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 19 juni 2010

Klubbad för

GLASSERVIS, Modell Elvira Madigan, 5 Champagne,1 Selter, 1 Vitvins, 5 Likör, 6 Cherry glas

2 000 kr

Utrop: 2 000 kr

Porslin Serviser

Kaffeservis, Uppsala-Ekeby,Karlskrona KP, Koppar,fat,assietter kanna,sockerskål, gräddkanna Porslin,Kaffeservis, Uppsala Ekeby Karlskrona,KP, Kanna, koppar, fat, assietter,sockerskål och gräddkanna, Vitt porslin med guldrornamentering

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

Kuriosa Technica

KAMERA, LEICA IIIg, serienummer 889452, med objektiv, Carl Zeiss Biogon 1:2,8 35mm, och Tessar 1:2,8 28mm

2 800 kr

Utrop: 3 000 kr

Porslin Serviser

Cremekoppar, 2st, Rörstrand, Fredrik I, Fajansepoken i blått, i boxar

300 kr

Utrop: 300 kr

Keramik Fat

Fruktfat Rörstrand , atilje, keramik, diameter 29 cm

300 kr

Utrop: 400 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Litografiskt tryck, ur Maiers Lexicon, Eier Europäischer Vögel 1

200 kr

Utrop: 300 kr

Kuriosa Benarbeten

SAMEKNIV stål, horn, 24 cm

650 kr

Utrop: 100 kr

Keramikkrukor 2 st ,Höganäs, höjd 9 cm.

25 kr

Utrop: 100 kr

Korkskruv, metall, Carl Alfred, höjd 14 cm, märkt "Bulls"

1 100 kr

Utrop: 100 kr

Silver Etui

Cigarettask,silver med gravyr, 8x9 cm

475 kr

Utrop: 150 kr

Konst Grafik

LITOGRAFI av Bert Håge Häverö, motiv föreställande Badholmen. Storlek 47x63 cm (d.)

Utrop: 1 500 kr

Konst Grafik

Bert Håge Häverö, Blidösund, Litografi 47x63 cm

1 200 kr

Utrop: 1 500 kr

Konst Grafik

LITOGRAFI av Jan Lindqvist, motiv föreställande Uppsala Domkyrka. Storlek 53x63 cm.

Utrop: 1 500 kr

Konst Grafik

Oskar Bergman Vy mot Söder Litografi 50x60 cm

Utrop: 800 kr

Konst Grafik

LITOGRAFI med motiv föreställande Nybroviken. Otydlig signatur. Storlek 42x63 cm.

Utrop: 800 kr

Porslin Figuriner

Porslin, Konglig Dansk, figurin mini collection, inuit med säl, h= 7 cm

100 kr

Utrop: 150 kr

Porslin Figuriner

FIGURIN, Lippendorf GDR, Flicka och kalv,nagg på kalvöra.

Utrop: 150 kr

Konst Grafik

von Wright, Litografier, svenska fåglar, 4 st,, 32x40 cm

Utrop: 1 200 kr

Porslin Serviser

Rosenthal Pompadour Kaffeservis Rosenthal Kaffeservis "Pompadour"

800 kr

Utrop: 1 000 kr

Kuriosa Technica

Telefon, Cobra ,benvit

375 kr

Utrop: 300 kr