1 - 20 av 103
123...6 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Torsdag 9 december 2010

Klubbad för

Fiskrulle, ABU Ambassadeur de Luxe 1962 ( M9), nr 3494, förgylld, komplett med box,certifikat och manual . Rullen med grönmarmorerade vevar. Med graverad boxskylt 1964. Förefaller oanvänd.

Utrop: 10 000 kr

TECKNING av Nils Nilsson Skum (1872-1951), motiv av renflock. Färgkrita och blyerts. Signerad och daterad 1947. Storlek 53x45 cm inkl. ram.

6 300 kr

Utrop: 6 500 kr

Klockor Väggur

VÄGGUR, Pendyl i rokokostil, i gjuten och förgylld mässing, med emalerad urtavla, höjd 55 cm

Utrop: 2 300 kr

Klockor Bordsur

BORDSPENDYL, i trä och förgylld mässing med spiralsvarvade kolonetter, 1800 tal, höjd 55 cm , defekt.

Utrop: 1 500 kr

BLYGLASFÖNSTER 2st målade av A Rossander, 110 x 53 cm vardera, lagningar och skador

4 500 kr

Utrop: 5 500 kr

Keramik Figuriner

FIGURIN i stengodslera, Lisa Larsson, Gustavsberg. "Eva", Höjd 12 cm.

550 kr

Utrop: 400 kr

Kuriosa Mässing

LJUSSTAKAR, ett par från Skultuna mässing. I mässing och porslin, med skaft i blomstermotiv. 1900-tal. Höjd 20 cm.

600 kr

Utrop: 450 kr

Keramik Fat

FAJANSFAT, Stig Lindberg, signerat med studiohanden. Dekormålning av Giovanni Pugno. Rektangulärt fat med rundade kanter och mönstrad dekor i vitt, blått och gult. Längd 28 cm.

Utrop: 1 000 kr

Porslin Figuriner

FÅGELFIGURINER, 2 st. från Rörstrand. 1900- talets början. Mamma och hennes två fågelungar. Polykrom dekor. Smärre nagg. Höjd 18 cm respektive 6 cm.

400 kr

Utrop: 600 kr

Keramik Vaser

VAS i stengods. Av Berndt Friberg, Gustavsberg. Signerad med studiohand. Gul glasyr, höjd 10 cm. Ytsmuts.

Utrop: 1 200 kr

Keramik Vaser

VASER i stengods. 2 stycken miniatyrer av Carl Harry Stålhane, Rörstrand. Signerade och märkta med årtal -63 respektive -65. Gråblå och brungrå glasyr. Höjd på vaserna 9 och 10 cm.

Utrop: 800 kr

Keramik Vaser

VAS av Gunnar Nylund, handdrejat stengods. Gustavsberg, "Charmotte", i grön glasyr. Höjd 22 cm.

700 kr

Utrop: 800 kr

Keramik Väggdekorationer

VÄGGPLAKETT av Lisa Larsson, Gustavsberg. I glaserat stengods. Djupstämplad signatur. Storlek 22,5x22,5 cm.

450 kr

Utrop: 550 kr

FAJANSBURK ur serien Vår lilla stad, design Anita Nylund. "Kryddgränden", numrerad 10. Med tak i teak. Från Jie- keramik. Storlek längd 15 cm och höjd 10,5 cm.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

Keramik Väggdekorationer

VÄGGREFIEF med förgylld ram av Lisa Larson. Gustavsberg, storlek 36x36 cm.

Utrop: 2 200 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTA, Matta i ull med bomulls- varp,118x195 cm, Floralt motiv i blått, vinrött och rosa på ljus botten

1 500 kr

Utrop: 2 000 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTA, Matta i silke, 78x120 cm, floralt möns- ter i rosa,rött bått och grönt.

3 700 kr

Utrop: 4 000 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTA, matta i ull med bom- ullsvarp, 103x154 cm, Floralt motiv i rött, blått och grönt på

1 500 kr

Utrop: 1 500 kr

PORSLINSBURK JIE "Frits lilla fisk", höjd 12 cm , med polykrom bemålning och lock i teak.

300 kr

Utrop: 300 kr

Glas Skålar

SKÅL i glas och med vinröda ränder. Av Edward Hald för Orrefors. "Graal". Signerad och numrerad 108N. Längd 23 cm och höjd 7 cm.

Utrop: 5 000 kr