421 - 440 av 498
1...212223...25 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2012

Klubbad för

KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, gula safirer, briljanter ca 0,18 ctv, längd 40 cm, vikt 4,6 g.

1 100 kr

Utrop: 1 200 kr

RING, 18K guld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-TCR/ VS-SI, stl 16,25+ mm, vikt 2,8 g, en diamant skadad i rondisten.

Utrop: 2 000 kr

ARMBAND, silver, nielloarbete, Ryssland efter 1908, längd 20 cm, vikt 12,6 g.

650 kr

Utrop: 500 kr

HALSBAND, silver, delvist förfyllt, dekor av blommor, 1900-talets första hälft, längd 44,5 cm, vikt 33,3 g.

450 kr

Utrop: 350 kr

SMYCKESET 2 DELAR, armband & örhängen, silver, gröna stenar, 1900-talets första hälft, mått 6x4,5 och diameter 1,5 cm, vikt 27,4 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

HALSBAND, silver, gröna stenar, markasiter längd 120 cm, vikt 11,1 g.

Utrop: 300 kr

ARMBAND, silver, stelt, grön sten, genombruten dekor, mått 6x5 cm, vikt 22,9 g.

325 kr

Utrop: 350 kr

PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor 3,0-5,5 mm, silverlås, markasiter, 1 pärla saknas på låset, längd 46 cm.

450 kr

Utrop: 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, 3-radig, doserad, silverlås med ametist och pärlor (3 pärlor lösa), stämplad Jka, längd 52 cm.

350 kr

Utrop: 225 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 3,5-7,5 mm, doserade, lås, 18K vitguld, 6 rubiner, 1 sten sitter löst, längd 57,5 cm.

Utrop: 1 200 kr

HÄNGE (eller brosch)/ÖRHÄNGEN, 18K guld, caméer, stift, plaststopp, vikt 8,5 g.

Utrop: 2 600 kr

BROSCH, silver, markasiter, i form av en ödla, längd 7 cm, vikt 5,1 g.

225 kr

Utrop: 250 kr

COLLIER, sterlingsilver, öppningsbar, droppformat hänge av abaloneskal, 12,5 x 13 cm, vikt total 9,1 g.

125 kr

Utrop: 150 kr

Silver Soppslev

SOPPSLEV, silver, 40 cm lång, trähandtag (skadad knopp), Cristoffer Nordia, Hudiksvall 1832, gravyr, vikt 107,6 g, mindre bucklor.

Utrop: 600 kr

BÄGARE, silver, höjd 6,3 cm, vikt 41,9 g, graverad dekor, små bucklor, C.G. Hallberg, Stockholm 1888.

Utrop: 450 kr

BROSCH, sterlingsilver, abaloneskal, utländska stämplar, 3,4 x 2,5 cm, vikt 5 g.

100 kr

Utrop: 100 kr

KEDJA/HÄNGE, silver, cabochonslipad svart/grå natursten, Stenlya, Stockholm 1970, kedjans längd 48 cm, vikt 11,1 g.

225 kr

Utrop: 150 kr

BROSCH, silver, i form av en hund, svenska stämplar, år 1948, 4,5 x 4,5 cm, vikt 10,2 g.

500 kr

Utrop: 175 kr

HÄNGE, 18K guld, 3 orientaliska halvpärlor, GD&Co, Malmö 1935, 5 x 2,7 cm, vikt 4,5 g.

Utrop: 1 600 kr

ARMBAND, silver 800, bemålat vitt material, naturmotiv, längd 16,5 cm, vikt 25,5 g, målningen är sliten.

75 kr

Utrop: 100 kr