1 - 20 av 358
123...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2012

Klubbad för

78 DIAMANTER, 1,33 ct totalt, briljant slipade, ca 0,017 ct/st, (0,01 - 0,02 i storlek) ca TW-TCr/VS.

5 100 kr

Utrop: 4 600 kr

HELALLIANSRING 18K vitguld, 23 prinsesslipade diamanter ca 3,57 ctv, ca TW(G)/VVS (1 skadad), stl 17,5+ mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 31 500 kr

SVART DIAMANT, 5,80 ct, droppslipad, mått 14,47X11,87X6,94 mm, certifikat från MGL med nr 18670.

Utrop: 6 600 kr

SKÅL, silver, på fot med pärlbård, hamrad yta, höjd 15 cm, vikt 477,3 g, stämplad C.G Hallberg 1920.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

ÄGG, silver, delbart, emalj, invändigt förgyllt, St Petersburg, Ryssland, 1900-talets första hälft, höjd 6,5 cm, vikt 72,9 g

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

COLLIER, 18K guld/vitguld, längd 42 cm, vikt 14,4 g, stämplad GHA.

Utrop: 4 300 kr

ARMBAND, 18K guld, 114 briljanter ca 2,30 ctv, ca W/SI-P, längd 18 cm, vikt 14,7 g.

Utrop: 11 000 kr

COLLIER, 18K guld, pansarlänk, hjärta och lås med 71 briljanter ca 0,75 ctv, ca W/VS, 1 sten sitter löst i sin fattning, längd 40,5 cm, vikt 27,8 g.

Utrop: 11 600 kr

KAMÉBROSCH, 18K guld, Dahlgren & Co Malmö 1920, 3x3,8 cm, vikt 9,7 g.

Utrop: 1 400 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,35 ctv, ca Cr/VS, stl 16 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 2 400 kr

HÄNGE, 18K guld, STIGBERT för ENGELBERT, blå glassten, Stockholm 1944, hängets längd 3,5 cm, KEDJA, pansar, längd 56 cm, smyckets vikt 9,7 g.

Utrop: 2 800 kr

ARMBAND, 18K guld vikt 19,9 Figaro L= 21 cm

Utrop: 7 400 kr

Smycken Herring

HERRING, 18K guld vikt 5,3 "Alton" stl, 20,5 mm

Utrop: 1 800 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld vikt 10,3 g design "Stigbert "

3 300 kr

Utrop: 3 800 kr

ARMBAND, 18K guld, 17 smaragder ca 3,80 ctv (en smaragd med nagg), 18 briljanter ca 0,26 ctv, ca Cape/VS-SI, längd 18,6 cm, vikt 10,6 g.

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K guld, stl 17 mm, monogram EM, vikt 2,4 g, Gustaf Möllenborg Stockholm 1803.

2 100 kr

Utrop: 1 100 kr

RING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,52 ctv, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/ VS, stl 18,5 mm, vikt 7,4 g, importstämpel.

Utrop: 5 200 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljanter ca 0,78 ctv, ca TCa-Ca/SI, stl 18,25 mm, vikt 9,8 g.

5 200 kr

Utrop: 5 800 kr

RING, 14K guld, 6 gammalslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P1, stl 16 mm, vikt 1,5 g.

2 600 kr

Utrop: 1 400 kr

SAFIRRING, 18K vitguld vikt 4,8 g S.0,72, B, 0,49 ctv ca Tcr/VS, gravyr handgjord stl, 16,5 mm

Utrop: 5 000 kr