1 - 20 av 238
123...12 Gå till
Just nu klubbas Klassiska i Stockholm. Gå in här

Avslutad | Klockor – Lördag 5 januari 2013

Klubbad för

BERNEY, kronograf, Cal 2892A2, herrur, 36,5 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, månfas, gångreservindikator, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2005.

5 100 kr

Utrop: 2 700 kr

CARTIER, VLC, Cal 81, Boett nr. 810011609, herrur, 30 mm, 18K guld, quartz, mineralglas, skadad urtavla, integrerat läderband (skuv till fäste saknas), ca 1990.

Utrop: 9 000 kr

BALTHAZARD, fickur, 43 mm, 18K flerfärgat guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, motiv, skadad boett, ca 1770, tygetui, nyckel.

6 500 kr

Utrop: 4 500 kr

Klockor Corum

CORUM, Admirals Cup Marées, Cal 277 (2892 A2), Serie nr. 524443, Ref nr. 277.830.21, Boett nr. 593365, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, månfas, indikator för hög/lågvatten, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 2002, serviceetui.

25 500 kr

Utrop: 21 000 kr

OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 30 T2 PC, Serie nr. 10795034, Ref nr. CK 2383, Boett nr. 2383-3, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1946.

3 200 kr

Utrop: 1 200 kr

FICKUR, 48 mm, Boett nr. 36246, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor ca 1920.

3 100 kr

Utrop: 2 500 kr

MODEMANN, mormorsur, 33 mm, Boett nr. 21072, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, emaljmotiv (skadat), skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, mönster, ca 1850.

Utrop: 1 800 kr

OMEGA, fickur, 49 mm, savonett, Serie nr. 7486186, Boett nr. 7602106, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1927.

5 500 kr

Utrop: 5 900 kr

HENRY MOSER & CIE, fickur, 42 mm, Boett nr. 37594, 14K guld, ankargång, vargtänder, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, mynträffling, defekt, ca 1930.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

TAVANNES WATCH Co, fickur, 50 mm, Ref nr. 921, Boett nr. 9118399, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, urtavla ej signerad, bucklor, ca 1925.

Utrop: 4 900 kr

FIDEA, fickur, 48,5 mm, Boett nr. 69220, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, mönster, monogram, ca 1930.

2 800 kr

Utrop: 2 900 kr

FICKUR, 47 mm, Boett nr. 70883, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.

4 600 kr

Utrop: 2 900 kr

CERTINA, frackur, 39,5 mm, Cal 28-10, Ref nr. 7010.033 Boett nr. 539734, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1965.

3 400 kr

Utrop: 2 900 kr

S. MAYER, Manchester, fickur, 41 mm, Boett nr. 17150, 12K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, 1860, nyckel.

2 100 kr

Utrop: 1 300 kr

OMEGA, fickur, 50,5 mm, savonett, Boett nr. 3832778, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, urtavla ej signerad, monogram, bucklor, ca 1906.

6 200 kr

Utrop: 5 900 kr

FICKUR, 50 mm, savonett, Boett nr. 12855, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1905.

5 000 kr

Utrop: 5 400 kr

ZENITH, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 1937597, Boett nr. 208500, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1918.

4 300 kr

Utrop: 3 900 kr

Klockor Lemania

LEMANIA, herrur, 34 mm, Cal 3610, Serie nr. 1292821, Boett nr. 865, stål, automatisk, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1957, metallänk ej original.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

Klockor Chopard

L.-U. CHOPARD, damur, 15,5 mm, Cal Felsa 22, Boett nr. 55416, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavka, integrerad originallänk, längd 145-150 mm, totalvikt 22,0 gram, ca 1965.

Utrop: 5 800 kr

Klockor Chopard

L.U.C, fickur, 50,5 mm, savonett, Boett nr. 24395, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.

4 800 kr

Utrop: 4 800 kr