1 - 20 av 324
123...17 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 1 juni 2013

Klubbad för

MORMORSUR, 28 mm, Boett nr. 2047, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, visare saknas, emaljmotiv (skadat), mönster, ca 1895.

Utrop: 1 900 kr

TAG HEUER, Carrera, Twin-Time, Cal 7 (ETA 2893-2), Serie nr. TN9616, Ref nr. WV2116, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, 24-timmarsvisning, läderband, viklås, Ref nr. FC 5014/F A1, ca 2003, box.

Utrop: 6 500 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69138, Serie nr. E262573, Cal 2135, Verk nr. 1696104, Boett nr. 6900A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), skadad urtavla, briljantkrans (40 st. TW/VVS, ca 0,80 ctv), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570 F-O8/68 B, ca 1990, box, ytterkartong.

55 000 kr

Utrop: 59 000 kr

MORMORSUR, 33,5 mm, Boett nr. 259470, 18K guld, cylindergång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.

Utrop: 1 900 kr

ZENITH, fickur, 50 mm, Serie nr. 2498991, Boett nr. 247595, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, löst glas, gravyr, bucklor, ca 1925, skinnpåse.

Utrop: 3 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master, Chronometer, Ref nr. 16622, Serie nr. D277285, Cal 3135, Verk nr. 3 0847029, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål/platina, automatisk, safirglas, datum, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78760-MA6, cert, december 2005, box, ytterkartong.

38 000 kr

Utrop: 39 000 kr

PIERCE, herrur, 35 mm, Cal Pierce 103, Boett nr. 171, 18K guld, manuell, plexiglas, dag, datum, månad, månfas (defekt), skadad urtavla, skadad boett, bucklor, läderband, ca 1955.

3 000 kr

Utrop: 2 800 kr

OMEGA, Seamaster, Cal 562, Serie nr. 20977142, Ref nr. JD 166.001, Boett nr. 166.001, herrur, 34 mm, doublé (40 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1963, metallänk ej original.

1 800 kr

Utrop: 1 400 kr

OMEGA, Genéve, Cal 1012, Serie nr. 35394958, Ref nr. BA 166.163, Boett nr. 166.163, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1972.

4 400 kr

Utrop: 3 900 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 6917, Serie nr. 6318138, Cal 2030, Verk nr. 773341, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523.D14-E8/468 J, ca 1980.

8 700 kr

Utrop: 8 900 kr

OMEGA, Seamaster Jubilee, Cal 1530, Serie nr. 55155833, PIC nr. 7910.11.01, Ref nr. BA 196.750, Boett nr. 196750 MZ, herrur, 32,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, cert, september 1996, box.

Utrop: 4 900 kr

LONGINES, Dolce Vita, Cal 538, Serie nr. 32253711, Ref nr. L5.680.4, kronograf, herrur, 30 x 36 (45) mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. L600108153, cert, april 2010, box, ytterkartong.

Utrop: 5 900 kr

Klockor Georg Jensen

GEORG JENSEN, design Torun Bülow, Cal P 7001, Ref nr.227, Boett nr. 786.7001, damur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, integrerad armlänk, ca 1980.

Utrop: 4 400 kr

OMEGA, Genève, Cal 620, Serie nr. 21429254, Ref nr. BA 111.017, Boett nr. 111017, herrur, 27 x 27 mm, 18K guld/vitguld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1964, box,

Utrop: 3 500 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69174, Serie nr. W746657, Cal 2135, Verk nr. 3207061, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510D-A/568, cert, december 1996, box, ytterkartong.

13 000 kr

Utrop: 14 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 179173, Serie nr. D381459, Cal 2235, Verk nr. A 1511079, Boett nr. 2320, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Jubileelänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 63133-MA10, cert, januari 2006, box.

31 000 kr

Utrop: 33 000 kr

DAMUR, 15 x 26 mm, Boett nr. 155236, 18K vitguld, manuell, plexiglas, diamantkrans (76 st. enkelslipade, W/VS-SI, ca 0,60 ctv), skadad urtavla, ripsband med lås i 18K vitguld (6 st. enkelslipade diamanter, W/VS-SI, ca 0,06 ctv), ca 1940.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

CARTIER, Panthère, Cal 66, Boett nr. 66921026080, damur, 21,5 x 21 (29) mm, stål/guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, originallänk (1-radig, skadad), viklås, cert, juli 1986, box, ytterkartong.

Utrop: 8 500 kr

IWC, Schaffhausen, Portuguese, Cal 79350, Serie nr. 2998423, Ref nr. 3714-17, Boett nr. 3270800, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, läderband, originalspänne, cert, mars 2008, box.

33 000 kr

Utrop: 32 000 kr

OMEGA, Seamaster Professional (600m/2000ft), Planet Ocean, Chronometer, Cal 2500 (C), Verk nr. 81866198, Serie nr. 81866198, PIC nr. 222.63.46.20.01.001, Ref nr. BG 168.1650, Boett nr. 168.1650, herrur, 46,5 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, läderband, viklås i 18K guld, cert, juni 2011, träbox, ytterkartong.

Utrop: 79 000 kr