1 - 20 av 320
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2013

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor ca 9,7-9,9 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/SI, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/SI, stift, vikt 4,4 g.

7 000 kr

Utrop: 7 300 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, grön emalj, Stjernswärd, Stockholm år 2005, vikt 22,4 g, etui.

Utrop: 6 900 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld,4 carréslipade blå safirer, Pettersons eftr, Stockholm år 1962, vikt 9,9 g, etui, nagg på två av safirerna, slitage på guldet.

Utrop: 3 900 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct, ca TCR/SI, 22 mindre briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 17,5 mm, engelska stämplar, vikt 2,2 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl ca 16,75 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 8 500 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCR/SI-P, stl 17+ mm, engelska stämplar, vikt 2,3 g.

Utrop: 5 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-CR/SI-P, inneslutningar når ytan, vikt 2,8 g, stift.

Utrop: 9 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca TW-TCR/VS-P, inneslutningar når ytan, längd 19 cm, engelska stämplar, vikt 11,8 g.

Utrop: 31 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, malakiter, örhängets diameter 2,3 cm, Hellström & Åhrling, stockholm 1989, vikt totalt 18,6 g.

Utrop: 2 800 kr

COLLIER, tunnformade malakiter, doserade, ca 21K guld, längd 75 cm.

6 400 kr

Utrop: 2 800 kr

Smycken Herring

HERRING, 18K vitguld med palladium, blå safir ca 2,20 ct (lätt slitna fasettkanter), 2 briljanter ca 1,25 ctv, ca Cape/VVS-VS, stl 21,75 mm, vikt 34 g.

25 000 kr

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K vitguld, 9 briljant- 3 navett- samt 32 baguettslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI (några enstaka Piqué), stl 17+ mm, vikt 9,1 g, några baguettslipade diamanter skadade samt med nagg, svaga fattningar hos baguetterna.

RING, 18K vitguld, 22 prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,4 g, svaga fattningar.

RING, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, stl 19 mm, vikt 6,6 g.

RING, 18K vitguld, 5 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCr (H-I)/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g.

RING, 18K guld, 3 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Björkmans Guldateljé, Stockholm 2002, stl 16 mm, vikt 6,4 g.

MATSILVER, 38 delar; 6 bordsknivar, rostfria blad, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 6 kaffeskedar, 6 smörgåsgafflar, 2 smörgåskniv, rostfria blad, modell Chippendale, vikt 1107,7g, GAB, 1949-1968.

5 200 kr

Utrop: 5 900 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, droppslipad, 5,49 ct, 13,2 x 9,3 x 6,6 mm, repor, nagg.

Utrop: 10 800 kr

RING, 14K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, 1x 0,60 ct, 2x0,40 ct, 6x 0,015 ct, ca TW-W/P1, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, etui.

Utrop: 13 800 kr