1 - 20 av 338
123...17 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 10 maj 2014

Klubbad för

PÄRLÖRHÄNGEN, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI-P1, stift, stift, vikt 5,9 g.

2 700 kr

Utrop: 3 100 kr

CHOPARD, ring, Happy Dreams Ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,03 ct, serienr 3167804, stl 55 (17,5 mm), originaletui, certifikat, små hack i kanten.

Utrop: 8 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipad diamant 0,35 ct, TW(F)/SI2, HRD cert 13034342019, briljantslipad diamant 0,36 ct, River(D)/VS2, HRD cert 13034342017, vikt 2,3 g, stift.

Utrop: 15 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VS2, GIA cert 2131569588, vikt 9,3 g, längd 38 cm.

Utrop: 19 000 kr

WIWEN NILSSON, silver, bergskristall, ring, stl 16,5 mm, 1947, vikt 5,5 g, tidigare ändrar i storlek, synlig fog, mästarstämpel och stadstämpel finns ej, otydlig signeringsstämpel, litet nagg på en fasettkant, sten något lös. (d).

1 600 kr

Utrop: 800 kr

WIWEN NILSSON, silver, brosch, Lund 1949, initialer KH, längd 7,6 cm, vikt 13,9 g (d).

1 300 kr

Utrop: 900 kr

TENNISARMBAND, 18K guld/vitguld, 2 rader, 194 briljantslipade diamanter, 2,26 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 9,8 g.

Utrop: 28 000 kr

STIGBERT, armring, 18K guld, 4 fasetterade bergkristaller, en skadad, nagg, signerad Stigbert, Engelbert Stockholm 1943, 6,5x6 cm, vikt 14,9 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K guld, bergkristall, Ernst Olof Engdahl Malmö 1927, vikt 7,6 g, stl 17,75 mm, gravyr, nagg.

Utrop: 1 900 kr

WIWEN NILSSON, manschettknappar, ett par, silver, signerade, Lund 1938, vikt 9,3 g, monogram H.

2 700 kr

Utrop: 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, två droppformade fasetterade akvamariner ca 65,00 ct, ca 40 åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, längd 5,4 cm, vikt totalt 15,9 g.

Utrop: 24 000 kr

GEORG JENSEN, sterlingsilver, 1 par manschettknappar, nr 393, vikt 13,8 g, bruksslitage.

1 600 kr

Utrop: 700 kr

BENGT HALLBERG, armring, sterlingsilver, bergkristall, design Lindström, Köping 1972, ca 55 x 53 mm, öppningsbar, vikt 14,0 g.

Utrop: 800 kr

TAPIO WIRKKALA, ljusstake, silver, Kultakeskus Oy Finland, vikt 161,3 g, fylld botten, originaletui.

3 000 kr

Utrop: 1 500 kr

MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld, organisk form, 1960/70-tal, 3x2 cm, vikt 25,8 g, etui.

Utrop: 6 900 kr

RING, sterlingsilver, Göteborg 2009, stl 17,5 mm, vikt 9,2 g.

Utrop: 300 kr

3 RINGAR, 18K/sterlingsilver, Deva Design, Ylva Waleby, Bjuråker, stl 17,25 mm, ringen i 18K väger 5,6 g, ringen i 18K/sterlingsilver väger 4,5 g, ringen i sterlingsilver väger 3,6 g.

Utrop: 2 800 kr

EFVA ATTLING, ring, Little Miss Pretty, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,28 ct, 12 prinsessslipade diamanter 0,38 ctv, TW/VS, stl 17 mm, vikt 8,7 g, djup gravyr.

Utrop: 15 400 kr

EFVA ATTLING, ring, Stars & Signature, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter 0,44 ctv, TW/SI, stl 17 mm, vikt 4,9 g, djup gravyr, 2 stenar skadade.

Utrop: 6 900 kr

11 DIAMANTER, briljantslipade, 1,45 ctv, 0,10-0,15 ct/st, ca TW-Ca/VS-P.

3 800 kr

Utrop: 2 300 kr