Avslutad | Moderna – Lördag 10 maj 2014
TENNISARMBAND, 18K guld, 95 briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 19 cm, vikt 6,3 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, nr 431C, Th. Martinsen, Norge, höjd 10,7 cm, vikt 370,3 g, fyllda, mindre bucklor.
ENGELBERT, ring, stjärntecken Lejon, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,08 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 19,25 mm, vikt 12,9 g.
COLLIER/HÄNGE, sterlingsilver, Stigbert för Engelbert, 1957, hänget med bergkristall ej stämplat (troligen ej Stigbert), skadad ögla på hänget, längd 39 cm, vikt 47,7 + 7,5 g.
ENGELBERT, armband, sterlingsilver, design Stigbert, 1955, längd 20 cm, vikt 25,8 g.
WIWEN NILSSON, manschettknappar, sterlingsilver, 1958, gravyr "HN", vikt 12,3 g. (d)
RING, 18K vitguld, 104 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCR-CR/P, hjärtan, stl 17 mm, vikt 4,4 g, etui.
OLE LYNGGAARD, armband, Sweet Drops, svart läder, design Charlotte Lynggaard, längd ca 36 cm.
EFVA ATTLING, örhängen, Swirl Ear, sterlingsilver, 3,3 x 1,7 cm, vikt 5,7 g, originalask.
EFVA ATTLING, örhängen, Loop Earrings, sterlingsilver, diameter 4,2 cm, vikt 11,9 g, originalask.
EFVA ATTLING, örhängen, Dancing Queen Ear, sterlingsilver, onyx, längd 5,2 cm, vikt 8,2 g, originalask.
CHOPARD, kedja/hänge, kors, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ref nr 9435059, 79/2636, längd 42 cm, vikt 23,2 g, originaletui.