1 - 20 av 330
123...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 mars 2014

Klubbad för

Ädelstenar Tsavorit

TSAVORIT, 0,84 ct, ovalslipad.

Utrop: 2 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med blåa och vita safirer, odlade pärlor, stift

Utrop: 1 400 kr

HÄNGE/BROSCH, 14K vitguld, 10 rubiner ca 2,00 ctv, 21 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, 32 x 20 mm, vikt 6,1 g.

2 700 kr

Utrop: 2 600 kr

ARMBAND, 18K, guld, längd 19 cm, vikt 44,9 g Kaplans, Ge-Kå 1960,

Utrop: 12 600 kr

RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,42 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,0 g, en diamant med nagg.

Utrop: 12 600 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 330 briljantslipade diamanter 6,00 ctv enligt gravyr, ca TCr-Cr(I-J)/SI, längd 18 cm, vikt 12,5 g.

Utrop: 42 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 53 briljanter ca 5,30 ctv, ca TCr(I)/SI-P, längd 19 cm, vikt 10,8 g.

Utrop: 32 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,51 ct, TW(F)/VVS 1, HRD certifikat 13030805001.

Utrop: 126 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 4,87 ctv, ca TW(G)/VS, längd 18,5 cm, vikt 11,3 g.

Utrop: 39 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 18 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 9 500 kr

HÄNGE, 18K vitguld, kors, 1 prinsesslipad diamant, 117 baguett- samt 136 briljantslipade diamanter ca 2,37 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 49 x 30 mm, vikt 10,0 g.

Utrop: 17 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,16 ct, ca TW(G)/VS, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 1,3 g.

Utrop: 2 500 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 89 briljanter ca 2,54 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 19 cm, vikt 7,6 g.

15 600 kr

Utrop: 17 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 6,12 ctv, ca W-Ca(H-M)/SI, några enstaka Piqué, längd 43 cm, vikt 25,2 g.

Utrop: 45 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 10 ametister 13,40 ctv, briljantslipade diamanter 0,27 ctv, längd 17,5 cm, vikt 14,7 g, ledningar mellan länkar är stela.

6 600 kr

Utrop: 2 300 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,75 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, engelska stämplar, stl 18,25 mm, vikt 3,2 g, en diamant med mindre skada.

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, blå safir, nagg, 26 baugetteslipade diamanter ca 2,38 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 17 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,79 ct, ca TW(G)/VS1, Artinians Juveler, stl 16 mm, vikt 4,8 g, mindre nagg vid rondist.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

SNUSDOSA, silver, Johan Petter Hjulström, Västerås 1859 ca 7,7x4x1,5 cm, vikt 50,1 g, gravyr, små bucklor, mindre skada på locket.

425 kr

Utrop: 300 kr

SNUSDOSA, silver, ostämplad, ca 7,5x4x2,5 cm, invändigt förgylld, vikt 62,8 g, bucklor, gravyr.

300 kr

Utrop: 350 kr