21 - 40 av 161
123...9 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 april 2015

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 14K guld, caméer, antika, 1800-talets andra hälft, Österrike/Ungern, 4x2 cm, vikt 9 g, krokar, originaletui.

12 000 kr

Utrop: 4 500 kr

BROSCH, 18K guld/silver, pärlor, antikslipade diamanter ca 2,50 ctv, antik, 4,6x4,8 cm, vikt 11 g, 2 skadade stenar.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

WIWEN NILSSON, Collier, 18K guld, Lapis Lazuli, ring och stavlänk, längd 47 cm, stämplad AN Lund 1974, vikt 19,5 g, originaletui. (d)

36 000 kr

Utrop: 8 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,85 ct enligt gravyr, ca Light Yellow-Yellow/VS2, Kaplans Stockholm 1976, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.

67 000 kr

Utrop: 74 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,17 ct, TW(G)/VVS2, HRD-certifikat 014599, plomberad.

63 000 kr

Utrop: 58 000 kr

ARVID FLOBERG, dosa, silver, graverad blomdekor, invändigt förgylld, Stockholm 1768, 6x5 cm, vikt 90,3 g, monogram i botten och på insidan av locket, minimal spricka i hörnet på locket.

8 700 kr

Utrop: 4 600 kr

ANDREAS ÖHRMAN, dosa, silver, invändigt förgylld, Rokoko, Stockholm 1763, 6,5x5 cm, vikt 83,6 g, mindre sprickor i hörnen.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

JULIUS MARIANUS BERGS, dessertskedar, 12 st, silver, Svensk Rund, Stockholm 1783, längd 18 cm, vikt 501,3 g, monogram.

6 700 kr

Utrop: 5 800 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad safir ca 4,20 ct, dropp och briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-CR/VS, stl 17,25 mm, vikt 7,6 g, 3 lödda kulor.

Utrop: 16 400 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 5,50 ct, Fancy Yellow/SI, HRD cert J1402961001, 140 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 8,2 g.

Utrop: 310 000 kr

ARMRING, platina, akvamarin ca 30 ct, 67 åttkantslipade och 9 gammalslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W/VS, öppningsbar, vikt 48,7 g, 4 diamanter skadade, etui.

45 000 kr

Utrop: 49 000 kr

TORUN BÜLOW HÜBE, collier, sterlingsilver, vändbart hänge i pärlemor och natursten, märkt TORUN, ca 15,5x4 cm, längd hänge ca 6,5 cm, vikt 42,9 g. (d)

10 000 kr

Utrop: 6 800 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,00 ct, River(D)/VVS1, IGI mini certifikat F4H91636.

Utrop: 96 000 kr

CARMOSÉRING, platina, ovalslipad safir ca 5,11ct, 16 droppslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-W/VVS, fransk importstämpel, stl 17,25 mm, vikt 6,7 g.

35 500 kr

Utrop: 24 000 kr

RING, 18K vitguld, triangulärt slipad tanzanit ca 4,66 ct, 38 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 6,3 g, 2 diamanter med skador.

Utrop: 20 000 kr

POMELLATO, örhängen, Pin-up, 18K guld, rökkvarts, bruna och vita briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, längd 4,7 cm, vikt 14,1 g, stift, huggies.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

POMELLATO, ring, Bahia, 18K roséguld, topas, rosa safirer, stl 16,25 mm, vikt 8,6 g.

10 400 kr

Utrop: 7 800 kr

POMELLATO, örhängen, Bahia, 18K roséguld, topaser, rosa safirer, längd 2 cm, vikt 7,6 g, krokar med stopp.

14 400 kr

Utrop: 12 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, grön och orangegul A-jade, Huaigu disc 8,8 &11,8 mm, certifikat SJ103437 & SJ103436, 42 briljantslipade diamanter 0,31 ctv, W/VS-SI, höjd 3,2 cm, vikt 5,8 g, stift.

Utrop: 10 400 kr

COLLIER, 18K vitguld, 111 briljantslipade diamanter ca 3,03 ctv, ca TW/VS, längd 43 cm, vikt 36,6 g.

Utrop: 37 000 kr