Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 april 2015
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 144 briljantslipade diamanter ca 15,36 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS2-SI, längd 46 cm, vikt 25,1 g.
LAPPONIA, ring, Man In Cosmos, sterlingsilver, akryl, design Björn Weckström 1969, Finland 1970, stl 17 mm, vikt 27,8 g.
W.A. BOLIN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,55 ct, ca W(H)/VS1, Stockholm 2002, stl 16+ mm, vikt 4,7 g.
COLLIER, platina, 9 pärlor några troligen flodpärlor, 1 antikslipad diamant ca 0,90 ct, ca Cr/VS2, 49 gammal, enkel och rosenslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca år 1900, längd 43 cm, vikt 14,6 g, lås delvis guld, etui.
LORDRING, platina, briljantslipad diamant med medium-stor kulett ca 1,25 ct, ca TCa(L)/VS1, Erik Thomassons Guld & Juvelfirma 1947, stl 17,5 mm, vikt 6,6 g, etui.
KRISTIAN NILSSON, kedja/hänge, 18K guld, ovalslipad rosa turmalin, droppslipad tanzanit, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VVS, Stockholm 1986, längd 49 cm, vikt 19,3 g, en diamant med nagg.
COLLIER, platina/14K guld, 5 gammalslipade diamanter ca 4,90 ctv (ca 0,75 + 1,40 + 1,60 + 1,40 + 0,75 ct/st), ca Cr-TCa/P1, 7 mindre gammalslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca Cr-TCa/SI, längd 41,5 cm, vikt 12,0 g, etui.
DIAMANT, kuddslipad, 2,01 ct, River(D)/VVS2, GIA Diamond Grading Report 6147062228.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, färgstenar, längd 2,4 cm, vikt 15,2 g, stift/clips.
ARMBAND, 14K guld, svart emalj, rosa safir, 1800-talets andra hälft, justerbar längd, vikt 50,1 g, tennlagning, bucklor, safir med nagg.
CHOPARD, ring, Happy diamond, 18K vitguld, vit sten, 41 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, 1 briljantslipad diamant 0,05 ct, TW/VVS, Ref nr 826122- 0620, serie nr 6097819, stl 17,25 mm, vikt 7,9 g, originaletui.
CHOPARD, kedja/hänge, Happy diamonds, 18K vitguld/roséguld, briljantslipad diamant 0,05 ct, Ref nr 796560-20, serienummer 3106397, längd 41 cm, vikt 17,8 g, originaletui.
BVLGARI, enstensring, platina, briljantslipad diamant 0,42 ct D/VS1, 14 briljantslipade diamanter 0,14 ctv, serie nr. 56216, stl 16,25 mm, GIA certifikat på mittstenen, originaletui och ytterkartong.
SIGURD PERSSON, ring, silver/guld, antikslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/SI, Stockholm 1972, stl 17,75 mm, vikt 16,4 g. (d)
ÖRHÄNGEN, platina, odlade pärlor droppformade ca 8,75 mm, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Juvelerare Adolf Landoff Göteborg 1938, längd 3,9 cm, vikt 9 g, skruvmekanism.
ARMRING, 14K guld, korall, onyx, 26 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W(H)/P, 1970-80-tal, 5,2 x 4,9 cm, vikt 17,8 g, nagg.
RING, 18K vitguld, kunzit ca 22 ct, 19,5x17x11,8 mm, Carlman Stockholm 1964, stl 15,75 mm, vikt 17,9 g.
ENSTENSRING, 14K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 1,92 ct Cape(M)/SI2, stl 16,5 cm, vikt 3,6 g, skadad skena.