41 - 60 av 235
1234...12 Gå till
Just nu klubbas Klassiska i Stockholm. Gå in här

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 14 november 2015

Klubbad för

INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, Ingenieur, "Türler", Cal 8521, Serie nr. 1445292, Ref nr. 666, Boett nr. 1448735, herrur, 36,5 mm, stål (staybrite), automatisk, plexiglas, datum, innerboett, äkthetsintyg från IWC, tillverkad 23/6 1959, metallänk ej original, etui (Türler, ej komplett).

Utrop: 38 000 kr

Klockor Roamer

ROAMER, Micro (Hz 32768), Cal 902, Boett nr. 902-2120.321, herrur, 37 mm, stål, quartz, plexiglas, dag, datum, läderband, originalspänne, ca 1972, box.

2 000 kr

Utrop: 600 kr

Klockor Zodiac

ZODIAC, Sea Wolf (SWISS T<25 mc), Cal 70-72, Ref nr. 702-946, Boett nr. 1717953, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, originallänk, viklås (signerad Champion U.S.A.), ca 1965.

2 800 kr

Utrop: 1 900 kr

Klockor Junghans

JUNGHANS, "Tre Kronor", fickur, 52 mm, Cal 36, Serie nr. 22320, Boett nr. 9854392 / 51B, vitmetall, ankargång, alarm, bucklor, gravyr, ca 1940.

2 600 kr

Utrop: 800 kr

Klockor Hamilton

HAMILTON, fickur, 52 mm, savonett, Cal 993 (21 stenar, 16 size), Serie nr. 1326846, Boett nr. 417732, 14K flerfärgat guld, ankargång, s.k. Montgomeryurtavla, mönster, buckla, monogram, ca 1918.

15 200 kr

Utrop: 8 500 kr

HARWOOD, herrur, 29 mm, Boett nr. 240529, 18K guld, hammarautomat, plexiglas, skadad boett, bucklor, läderband, ca 1930.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

Klockor Elgin

ELGIN NATIONAL WATCH CO, fickur, 66 mm, savonett, Cal "G.M. Wheeler" (11 stenar, 18 size), Serie nr. 33464, Boett nr. 1516, silver, ankargång, nyckeldragare, motiv (örn), bucklor, ca 1869, nyckel.

3 500 kr

Utrop: 1 900 kr

JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal P489, Serie nr. 705355, Boett nr. 523803 A, herrur, 35 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, alarm, läderband, ca 1950.

15 000 kr

Utrop: 16 000 kr

INTERNATIONAL WATCH CO. Schaffhausen, "Inca", herrur, 35,5 mm, Cal 83, Serie nr. 1092588, Boett nr. 1085706, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, defekt, ca 1945.

10 000 kr

Utrop: 4 500 kr

JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal 825 (K825), Serie nr. 1983161, Ref nr. E855, Boett nr. 855, herrur, 37 mm, stål, hammarautomat, plexiglas, datum, alarm, läderband, ca 1968.

14 500 kr

Utrop: 9 900 kr

ZENITH, "8 Jours", panelur, 109 mm, Boett nr. 28351, vitmetall, ankargång, 8-dagarsverk, liten sekundvisare, gångreservindikator, ca 1955.

Utrop: 3 200 kr

ERIC SUNDBERG (17xx-17xx), Stockholm, fickur, 49,5 mm, Serie nr. 90, Boett nr. 90, silver, spindelgång, nyckeldragare, urtavla i silver (champlevé), defekt, boett tillverkad av Jonas Thomasson Ronander (IR) (1717-1781), ytterboett (55,5 mm), tillverkad i repousseteknik, emaljmotiv, bucklor, ca 1750.

10 200 kr

Utrop: 12 000 kr

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, Automatic, Cal ETA 2824-2, Serie nr. 0144/1000, Boett nr. 93012824-2, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne (ej tidsenligt), ca 1995, box i trä. Detta var Sjöö Sandströms första ur på marknaden, producerad i 1000 st. exemplar.

Klockor Excelsior Park

EXCELSIOR PARK, kronograf, herrur, 35,5 mm, Cal 4, Boett nr. 807185, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad boett, läderband, ca 1945.

5 600 kr

Utrop: 3 700 kr

ROLEX, Oyster Royal, Ref nr. 6444, Serie nr. 203551, Cal 1210, Verk nr. N59638, Boett nr. 6444, herrur, 32 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, tillverkad fjärde kvartalet 1956.

9 000 kr

Utrop: 7 500 kr

LONGINES, Sport Chief, Cal 280, Serie nr. 12929893, Boett nr. 7272, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne, ca 1965.

3 600 kr

Utrop: 1 400 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Sea-Dweller, (2000ft=610m, Swiss-T<25, s.k. "Great White Mark I"), Chronometer, Ref nr. 1665, Serie nr. 5298150, Cal 1570, Verk nr. D107023, Boett nr. 1665, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, heliumventil, Fliplocklänk (defekt), viklås (skadat), Ref nr. 93150-VC/585, ca 1978.

88 000 kr

Utrop: 49 000 kr

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON & CONSTANTIN, Genève, s.k. "Teardrop Lugs", Cal 458/3B, Serie nr. 501965, Boett nr. 326535, herrur, 30,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas (skadat) , liten sekundvisare, gravyr, läderband, ca 1952, box.

14 200 kr

Utrop: 12 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Club, Cal AS 1900/01, Ref nr. 200501, Boett nr. 1149997, herrur, 34 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, cert (ej komplett), ca oktober 1970, box.

6 000 kr

Utrop: 5 900 kr

BREITLING, Genève, Navitimer, "Generation IV", Cal Venus 178 (WOG), Ref nr. 806, Boett nr. 1088394, kronograf, herrur, 41 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1966.

17 000 kr

Utrop: 16 000 kr