1 - 20 av 238
123...12 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 12 september 2015

Klubbad för

HUGO STRÖMDAHL, ljusstakar, silver, lösa manschetter, Stockholm 1961, höjd 3,5 cm, vikt 181,4 g.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

JOSEFINE DAVIDSSON, salt och pepparkar, 2 delar, sterlingsilver, Stockholm 2002, höjd 7,5 cm, vikt 116,1 g.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

PETRA SCHOU, pin, Månhatt, oxiderat silver, Stockholm 2009, 1,8 x 1,7 x 1,3 cm.

Utrop: 1 000 kr

GEORG JENSEN, årssked 5 delar, förgyllt silver, etuier, 1973, 75-78.

1 300 kr

Utrop: 1 300 kr

RING, 18K guld, 7 vita och 3 blå (färgbehandlade) briljanter ca 0,20 ctv, ca VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 7,1 g.

Utrop: 7 200 kr

POMELLATO, collier, 18K guld, 31 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS, Italien, längd 42 cm, vikt 132,5 g.

Utrop: 39 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 6 500 kr

BOK, Sigurd Persson Smycken, Sune Sundahl bild, tryckt hos Arne Tryckare Seelig & Co, Stockholm 1980, Originalpappband med skyddsomslag. signerad med text

550 kr

Utrop: 300 kr

ARMBAND, silver, porfyr, Victor Janson Guldvaru, Lindesberg 1960, längd ca 17 cm, vikt 24 g

1 400 kr

Utrop: 400 kr

BORGILA, brosch, förgyllt silver, fågel, Stockholm 1944, längd ca 3,5 cm, vikt 5,7 g

450 kr

Utrop: 550 kr

SIGURD PERSSON, ring, strelingsilver/delvis förgylld, Stockholm, stl 15,25 mm, vikt 17,9 g, etui

Utrop: 3 500 kr

SIGURD PERSSON, ring, sterlingsilver/delvis förgyllt silver, Stockholm 1980, märkt JS, stl 16 mm, vikt 8,9 g

Utrop: 3 500 kr

SIGURD PERSSON, ring, silver/delvis förgylld, Stockholm 1964, stl 17,25 mm, vikt 9,8 g, något slitage på förgyllning

Utrop: 3 500 kr

STIGBERT, collier, sterlingsilver, Engelbert, Stockholm 1949, längd ca 42 cm, vikt 44,6 g

1 200 kr

Utrop: 800 kr

STIGBERT, armband, sterlingsilver, Engelbert, Stockholm 1949, längd ca 24 cm, vikt 24 g

475 kr

Utrop: 450 kr

STIGBERT,brosch, sterlingsilver, Engelbert, Stockholm 1949, längd ca 4 cm, vikt 13,6 g

550 kr

Utrop: 300 kr

ARMBAND, 14K guld/roséguld, korridorlänk med bett, längd ca 18 cm, vikt 47,3 g

Utrop: 9 600 kr

ALLIANSRING, 14K vitguld, 9 prinsesslipade diamanter ca 0,98 ctv enligt gravyr, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g

Utrop: 6 400 kr

RING, Chopard, Miss Happy, 18K guld, briljantslipad diamant 0,03 ct, ca TW/VVS, stl 16 mm, nr 9694085, vikt 4,3 g.

3 600 kr

Utrop: 3 500 kr

COLLIER, silver, Gussi, G Thysell, Malmö 1972, bergkristall, längd ca 38 cm, vikt 42,2 g.

4 100 kr

Utrop: 1 000 kr