21 - 40 av 224
123...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 maj 2016

Klubbad för

RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 4,10 ctv, varav 3 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, 18 briljantslipade diamanter ca 2,45 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, Kå-Ce Guldsmedja i Stockholm 1975, stl 17,75 mm, vikt 10,9 g.

Utrop: 52 000 kr

RING, 18K rodinerat guld, akvamarin ca 50 ct, stl 18,0 mm, vikt 24,3 g, nagg på rondisten.

Utrop: 23 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, rubiner, rosenslipade diamanter, Jugend, 1900-talets början, längd 54 cm, vikt 37,4 g, etui.

42 000 kr

Utrop: 17 000 kr

BROSCH, 18K guld, antikslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca W-TCa/VS-SI, antik, 8,3x5,5 cm, vikt 22,9 g, tennlödd, originaletui.

17 600 kr

Utrop: 13 800 kr

CLIPS/BROSCHER, ett par, platina, medium, baguette och åttkantslipade diamanter ca 5,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, 1940/50-tal, 5,2x3 cm, vikt 16,2 g.

23 500 kr

Utrop: 16 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 2,30 ct, 45 äldre åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS-SI, Fritz Olsson Luleå 1972, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g, safiren har små nagg, skadad ram.

145 000 kr

Utrop: 10 000 kr

CHIMENTO, armband, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, vändbart, bredd 4,5 cm, längd 18 cm, vikt 85,5 g.

Utrop: 30 000 kr

ENSTENSRING, platina, mediumslipad diamant ca 5,00 ct, ca Cr(J)/SI2, Strömdahls, Stockholm 1946, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g, nagg på rondisten.

Utrop: 320 000 kr

ARMBAND, platina, 34 doserade gammalslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 16 cm, vikt 14,3 g, säkerhetskedja, en diamant med mindre skada, en diamant med nagg.

Utrop: 100 000 kr

ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 3,10 ct, ca Ca/VS 2, Strömdahls Stockholm 1940, stl 17,75 mm, vikt 4 g.

Utrop: 94 000 kr

ARMBAND, platina, 40 mediumslipade diamanter ca 6,50 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, doserade, ca 0,10-0,30 ct st, Stockholm 1938, längd 17,5 cm, vikt 13,7 g, säkerhetskedja.

Utrop: 50 000 kr

ARMBAND, platina, 29 doserade mediumslipade diamanter och 58 diamanter med blandade slipningar ca 3,30 ctv, ca W/VS, Stockholm 1939, längd 17,5 cm, vikt 22 g, säkerhetskedja.

27 000 kr

Utrop: 28 000 kr

ILIAS LALALOUNIS, ring, 18K guld, 2 rubiner, 3 smaragder, 1 rosenslipad diamant ca 0,01 ct, Grekland, stl 16 mm, 11,0 g.

8 000 kr

Utrop: 7 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, 172 briljantslipade safirer, 4 briljantslipade rubiner, vikt 20,4 g, stift/clips

WIWEN NILSSON, armring, silver, bergkristall och onyx, signerad, Lund 1937, vikt 63 g, nagg på onyx, repa på bergkristallen, buckla, slitage på gångjärn och lås. (d)

11 000 kr

Utrop: 12 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 3,42 ct, TCr(I)/VVS2-VS1, aningen ojämn rundhet.

Utrop: 330 000 kr

BROSCH, silver/14K guld, antik- och rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, Frankrike, 4x3,5 cm, vikt 9,7 g.

4 600 kr

Utrop: 4 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, silver/18K guld, 14 antikslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca Cr-TCa /SI, 1,3x1,1 cm, vikt 4,8 g, skruvmekanism, flera stenar skadade, etui.

24 500 kr

Utrop: 17 000 kr

ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 1,50 ct, ca Cr(J)/SI1, Atelier Ajour, Stockholm 1952, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, mindre nagg vid rondisten.

40 000 kr

Utrop: 45 000 kr

BROSCH, platina, 32 diamanter ca 1,50 ctv, 11 briljant-, 10 baguette- och 11 åttkantslipade diamanter, ca TW-TCr/VS, 3 ametister, 5,5x4,0 cm, vikt 18 g, en ametist skadad.

Utrop: 18 000 kr