41 - 60 av 224
1234...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 maj 2016

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 110 prinsesslipade diamanter ca 6,50 ctv, ca TW-W/VS, vikt 16,7 g, huggies.

Utrop: 54 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld/rodierat guld, droppformad rosa korall, 27 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VS, Italien, höjd 4,5 cm, vikt 11,6 g.

6 200 kr

Utrop: 6 800 kr

ARMBAND, 14K guld/silver, svart emalj, rosenstenar, 1800-talets andra hälft, 6x6,5 cm, vikt 45,1 g, svaga fattningar, en rosensten saknas, nagg och skador på rosenstenar.

9 600 kr

Utrop: 10 400 kr

LJUSSTAKAR, silver, oktagonalt kolonnskaft, pärlkant, Markströms Uppsala 1966, höjd 24,5 cm, vikt 1140 g, fylld botten.

Utrop: 5 500 kr

RING, platina, radiantslipad diamant 3,01 ct, River(E)/VS2, HRD certifikat 09003525016, 2 triljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS, stl 16,75+ mm, vikt 6,3 g.

Utrop: 470 000 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 4,60 ct enligt gravyr, ca Ca(M-N)/VS2, Erik Thomassons Guld & Juvelfirma Stockholm 1951, stl 16,75 mm, vikt 6,8 g.

Utrop: 230 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(G)/VS1, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VS-SI, Hovjuvelerare Gunnar Fahlström Stockholm 2008, stl 15,25 mm, vikt 9,5 g, mittsten samt en av sidostenarna med nagg.

75 000 kr

Utrop: 84 000 kr

ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW(G)/VS, Hovjuvelerare Gunnar Fahlström Stockholm 2008, stl 15,25 mm, vikt 6,8 g, två diamanter med nagg.

Utrop: 18 000 kr

BROSCH, 18K guld, 2/3 orientpärla ca 5,10 mm, 9 mediumslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, Bernhard Hertz AB Stockholm 1918, längd 5,4 cm, vikt 4,9 g.

Utrop: 5 800 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad korall, 45 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, Ge-Kå Stockholm 1985, stl 17,75 mm, vikt 15,2 g.

6 600 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, platina, kuddslipad diamant 5,50 ct, TW(G)/VVS2, HRD certifikat 13015884001, 2 kite-slipade diamanter ca 1,16 ctv, ca W(H)/VVS-VS, 16,75 mm, vikt 9,8 g.

Utrop: 1 600 000 kr

CARL WILHELM HARTMAN, vinbägare, förgyllt silver, Barock, Breslau Tyskland, 1700-talets början, höjd 16 cm, vikt 169,3 g, tennlagningar.

12 200 kr

Utrop: 3 400 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, Hyldeblomst, hjärta, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard 1999, höjd 3 cm, vikt 26,9 g, för dobbar, skadad ögla.

16 200 kr

Utrop: 18 000 kr

LAPPONIA, armring, 18K guld, pyrit, design Björn Weckström, Finland, bredd 3,2 cm, 6,1x5,2 cm, vikt 165 g, påse.

Utrop: 55 000 kr

LAPPONIA, collier, Montana, 18K guld, agat, mink, design Björn Weckström, numrerad 8/75, längd 43,5 g, vikt 103 g, påse.

Utrop: 30 000 kr

WIWEN NILSSON, brosch, nr 30, sterlingsilver, paradisfågel, signerad, Lund 1963, längd 7,7 cm, vikt 17,1 g. (d)

5 800 kr

Utrop: 5 700 kr

HÄNGE/BROSCH, platina, pärlor, antik och rosenslipade diamanter ca 1,30 ctv, antik, La Belle Époque, omkring sekelskiftet 1900, 6,2x4,5 cm, vikt 13,1 g, lagad, skadad.

Utrop: 8 500 kr

COLLIER, 37 odlade Tahitipärlor, ca 10,9-14,2 mm, lås i 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca W/VS-SI, längd 48,5 cm, påse.

Utrop: 46 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 12-13 mm, 42 briljantslipade diamanter 0,74 ctv, ca TW/VS, längd 2,7 cm, vikt 11,9 g, stift, påse.

Utrop: 17 000 kr

BOUCHERON, collier, 18K vitguld, 125 briljantslipade diamanter 5,27 ctv, avtagbart hänge, odlad South Seapärla 12,3 mm, 21 briljantslipade diamanter 0,62 ctv, ca TW/VVS, Frankrike, längd 40 cm, vikt 36,7 g, originaletui.

Utrop: 120 000 kr