1 - 20 av 342
123...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2022

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå ovalslipade safirer ca 0,93 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 8 mm, stift, vikt 2,2 g.

6 700 kr

Utrop: 7 400 kr

COLLIER, 18K roséguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, motivets mått ca 9,0 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,7 g.

8 300 kr

Utrop: 9 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stift, diameter 6,5 mm, vikt 1,9 g.

Utrop: 7 600 kr

ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 3,0 g

Utrop: 5 900 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 3,8 ct, 14 äldre briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Ca/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

9 500 kr

Utrop: 6 800 kr

RING, 14K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, varav mittstenen ca 0,50 ct, ca W-Ca/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g, några stenar med skador och nagg.

5 600 kr

Utrop: 6 200 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, barocka, ca 6 - 8,75 mm, lås i 18K vitguld, cabochonslipad safir ca 9,0 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, C.F. Carlman, Stockholm 1968, längd 53,5 cm, vikt 35,5 g.

Utrop: 5 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor, ca 16 mm, vikt 12,6 g, stift.

2 000 kr

Utrop: 2 000 kr

SYSKONRING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, Stockholm 1945, stl 17 mm, vikt 2,5 g.

6 600 kr

Utrop: 6 200 kr

RING, 18K guld/platina, antikslipad diamant ca 0,42 ct,Yellow/skador samt inverterad natural, 6 rosenslipade diamanter varav en skadad, stl 18,25 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 3 600 kr

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 9,0 g.

Utrop: 4 500 kr

ÖRRINGAR, 18K guld, 16 st briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 4,1 g.

11 600 kr

Utrop: 12 000 kr

RING, 18K vitguld, 30 baguettslipade diamanter ca 1,60 ctv, 15 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI, ovalslipad safir, stl 17 mm, vikt 6,0 g, safiren har nagg på fasettkant.

13 000 kr

Utrop: 14 400 kr

ETT PAR LJUSSTAKAR, silver, empire, silver, bladornament, Petter Adolf Sjöberg, Stockholm 1822, höjd 18,5 cm, vikt 313 g, ena ljusstaken något skev.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 122 briljant, navett samt baguettslipade diamanter ca 0,70 ctv ca W/VS-SI, vikt 5,2 g, stift, löstagbart påhäng, justerbar höjd, snurrebussarna är i vitmetall, skadad sten.

Utrop: 7 500 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, Stjerswärd Juveler & Design, 1997, vikt 6,2 g, gravyr.

Utrop: 5 200 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, Stjerswärd Juveler & Design, 2000, vikt 6,7 g, opersonlig gravyr.

Utrop: 7 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 164 briljantslipade diamanter ca 3,28 ctv, ca TW-CR/VS, några P, nagg, clips, vikt 45,1 g.

Utrop: 25 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade tahitipärlor 14 mm, ca 216 briljantslipade diamanter ca 6,50 ctv, ca TW/VS-SI, nagg, stift/clips, vikt 44 g.

Utrop: 45 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/SI, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ct, stl 18,5 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 12 600 kr