1 - 20 av 315
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 15 juli 2023

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 4,15 ct, River(E)/SI2, HRD report 170002969587, stl 17,25 mm, vikt 7,2 g, gravyr.

Utrop: 580 000 kr

ARMBAND, 18K roséguld, 131 briljantslipade diamanter ca 11,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 57,3 g, några diamanter har nagg på kuletten.

Utrop: 90 000 kr

RING, platina, radiantslipad diamant 1,00 ct, River(E)/SI2, GIA Report 2384161682, 36 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17 mm, 4,6 g, GIA certifikat.

48 000 kr

Utrop: 53 000 kr

HÄNGE/KEDJA, kors, 18K guld, 109 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, mått 46x30 mm, längd 50 cm, vikt 33,3 g.

Utrop: 28 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-Cr(F-J)/P1-P2, briljantslipade diamanter ca 4,40 ctv, ca TW-TCa/SI-P, höjd 11 cm, vikt 38,1 g, stift med clips, några diamanter har nagg och inneslutningar som når ytan.

30 000 kr

Utrop: 34 000 kr

COLLIER, 18K guld/vitguld, mörkblå safir ca 1,70 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 40 cm, vikt 50,2 g, enstaka diamanter har nagg.

25 000 kr

Utrop: 27 000 kr

ARMBAND, 18K guld, Italien, 1900-talets andra hälft, bredd 27 mm, längd 19 cm, vikt 45,9 g.

23 000 kr

Utrop: 25 000 kr

COLLIER, 18K guld, 9 rubiner ca 1,30 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 40,5 cm, vikt 18,5 g, den ovalslipade rubinen är opak, enstaka diamanter har nagg.

13 800 kr

Utrop: 10 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,90 ct, TCr(I)/VS1, GIA Diamond Dossier 2125109635, stl 14,5 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 27 000 kr

RING, platina, smaragdslipad smaragd ca 8,75 ct, 50 briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 15,4 g, smaragden har inneslutningar som når ytan, flera diamanter har nagg och inverterade naturaler.

Utrop: 45 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad peridot ca 3,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 18,75 mm, vikt 12,0 g, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K vitguld, droppslipad rosa turmalin ca 1,40 ct, briljantslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Guldsmed Vincent Kreidi, Stockholm 2000, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g, turmalinen och enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 17 000 kr

RING, platina, kuddslipad diamant 1,00 ct, W(H)/SI2, GIA Diamond Grading Report 6445284001, 38 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 40 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/SI2, GIA Dossier 1439693397, 38 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 27 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 4,30 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 17,5 mm, vikt 13,3 g, några diamanter med nagg på kuletten.

32 000 kr

Utrop: 36 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 3,90 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g, någon diamant med nagg på kuletten.

Utrop: 33 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,15 ct, ca Cr(J)/VS1, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g, liten kulettfasett.

Utrop: 44 000 kr

COLLIER, 18K guld, 153 briljantslipade diamanter ca 4,60 ctv, ca W/SI, Iduna, längd 41 cm, vikt 29,6 g.

36 000 kr

Utrop: 40 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 667 briljantslipade diamanter ca 6,67 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 44 cm, 52,8 g, enstaka diamanter med skada.

Utrop: 68 000 kr

E A THOMASSON, örhängen, 18K vitguld, ametister, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv,ca TW-W/VS-SI, Stockholm 1955, höjd 45 mm, vikt 14,3 g, clips/stift

Utrop: 6 900 kr