1 - 20 av 298
123...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 augusti 2023

Klubbad för

RING, 18K guld, 3 briljanter ca 0,21 ctv, ca TW(G)/VS, stl 18 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 4 500 kr

RING, platina, ovalslipad ljusblå safir ca 8,00 ct, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 18 mm, vikt 6,4 g, safiren har en stor spricka, limrester efter lagning.

3 100 kr

Utrop: 2 800 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 43 briljantslipade diamanter ca 4,03 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 10,2 g.

Utrop: 63 000 kr

RIVIERECOLLIER, 18K guld, 217 briljantslipade diamanter ca 4,35 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 48 cm, vikt 26,9 g, några diamanter har nagg på kulett.

Utrop: 80 000 kr

ÖRRINGAR, 18K guld, ovala, 32 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-W/VS, stift, höjd 19,0 mm, vikt 4,3 g, något mindre nagg på kulett.

Utrop: 12 000 kr

ÖRRINGAR, 18K guld, 102 briljantslipade diamanter ca 1,97 ctv, ca W-Cr/VS, stift, höjd 42,0 mm, vikt 11,5 g, några diamanter har nagg på kulett.

Utrop: 36 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 67 briljantslipade diamanter ca 1,23 ctv, ca TW-Cr/VS, längd 17 cm, vikt 6,8 g.

Utrop: 23 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, mått 7,0 x 6,0 mm, vikt 2,1 g.

Utrop: 9 400 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,6 g.

Utrop: 7 200 kr

KAFFESERVIS, silver, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, fat, Tyskland, höjd kanna ca 23 cm, höjd gräddkanna ca 9 cm, höjd sockerskål ca 10 cm, totalvikt 1776,8 g.

Utrop: 12 400 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,22 ct, ca River(E)/VVS, ett fåtal extra fasetter vid rondisten.

70 000 kr

Utrop: 79 000 kr

SKÅL, silver, hamrad yta, på rund fot med delvis genombrutet skaft, pärlbård, jugend, Claes Adolf Sandberg, Helsingborg 1918, höjd 18,5 cm, diameter 26,1 cm, vikt 622,3 g.

Utrop: 5 400 kr

SKÅL, silver, på rund fotring, vidgande brätte, 2 hänklar i form av blommor, C.G. Hallberg, Stockholm 1934, höjd 14,5 cm, bredd 21 cm, vikt 293,9 g.

Utrop: 2 700 kr

K. ANDERSON, skål, silver, svängda reilefåsar, Stockholm 1912, höjd 10 cm, diameter 21,3 cm, vikt 552,6 g.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, briljanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCa/P, stl 18 mm, vikt 5,6 g, lagningar i rödguld, svaga fattningar, ett större antal diamanter har nagg, inverterade naturaler och öppna inneslutningar som når ytan.

Utrop: 6 300 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW/SI-P, stl 18 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 9 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, storlek 17,25 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 12 000 kr

HÄNGE, 18K guld, cabochonslipad blå safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-W/VS-SI, ca 2,5x1,5 cm, vikt 5,0 g, en av diamanterna har ett tydligt nagg vid kuletten.

Utrop: 11 400 kr

TEBURK, sterlingsilver, på fot, Carlington & Co, London, höjd 17 cm, vikt 427,4 g.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K guld, svart emalj, antikslipade diamanter, Gustaf Adolf Cedergren, Stockholm 1863, tennlödningar, mått 41 x 46 mm, vikt 14,8 g, små skador på emaljen.

Utrop: 10 000 kr