1 - 20 av 377
123...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2023

Klubbad för

COLLIER, platina, gammalslipad diamant ca 1,90 ct, ca Ca(M)/VVS2, längd 40/41,5 cm, vikt 4,1 g, diamanten har små inverterade naturaler på rondisten.

Utrop: 77 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, kuddslipad akvamarin ca 4,0 ct, 31 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, höjd 26 mm, vikt 5,5 g, akvamarinen med nagg, enstraka diamanter med skador och nagg.

6 500 kr

Utrop: 6 900 kr

PÄRLCOLLIER, flodpärlor, ca 3 - 10,5 mm, lås i 18K vitguld med safir, baguette - , briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, längd 62 cm, vikt 32,9 g, enstaka pärlor med skador.

10 200 kr

Utrop: 7 900 kr

PÄRLCOLLIER, flodpärlor och odlade pärlor, ca 3,25 - 10,5 mm, lås i platina med safir, åttkant - , baguette - och fantasislipade diamanter ca 0,75 ctv, längd 65 cm, vikt 36,2 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

12 200 kr

Utrop: 8 900 kr

PÄRLCOLLIER, troligtvis orientaliska pärlor, barocka, ca 2 - 8,25 mm, lås i 18K guld med smaragd och antikslipade diamanter, längd 47 cm, vikt 16,2 g, flera pärlor är skadade.

8 500 kr

Utrop: 7 900 kr

Smycken Diadem

DIADEM, förgylld metall, glasstenar, imitationspärlor, antik, lagningar, pärlor saknas och flera pärlor är skadade, en glassten saknas.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 92 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W/VS, längd 19 cm, vikt 10,0 g.

Utrop: 32 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, stift, mått 5,5 x 5,5 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 6 200 kr

JENS TOUGAARD TORP, pärlcollier, odlade pärlor, lås i 18K guld, 6 baguetteslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VVS-SI, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, 4 cabochonslipade safirer, London 1987, längd 105 cm, vikt 75,3 g, flera pärlor med skador.

Utrop: 13 400 kr

RING, 18K guld, cabochonslipade safirer, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 8,7 g.

Utrop: 7 800 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 2,06 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, 3,2 g.

Utrop: 33 000 kr

BESTICKSERVIS, 27 delar, silver, modell Olga, 8 bordsskedar, 8 bordsskedar, 8 bordsknivar, 2 smörknivar, ostkniv, GAB, Eskilstuna 1960-1970-tal, totalvikt ca 1360 g, i linda.

Utrop: 5 500 kr

ATELIER AJOUR, platina, brosch/hänge, barock pärla, 58 briljant - och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, höjd 49 mm, vikt 11 g.

Utrop: 10 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade pärlor, 36 åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, höjd 57 mm, vikt 11,5 g, stift.

11 800 kr

Utrop: 8 900 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W/SI-P, hängets längd 18,0 mm, ankarlänk 38/42/46 cm, vikt 2,9 g, diamanterna har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 9 300 kr

Utrop: 165 000 kr

COLLIER, 18K guld/vitguld, ca 1352 briljantslipade diamanter ca 12,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 33/36 cm, vikt 107,8 g, en del avtagbar.

Utrop: 77 000 kr

PÄRLCOLLIER, 4-radigt, odlade pärlor ca 5,0-5,5 mm, lås i 14K vitguld, safirer, längd 40 cm, knutet, vikt 63,2 g.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

FISKBESTICK, 18 delar, silver, 9 fiskgafflar, 9 fiskknivar, längd 16,6-19,1 cm, Cohr, Danmark, svenska importstämplar, totalvikt 932,8 g.

Utrop: 6 200 kr

RING, platina, kuddslipad diamant ca 3,02 ct, ca River(E)/SI2, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca River-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,2 g, mittstenen har små naturliga håligheter på kronan och stora inverterade naturaler vid rondisten.

Utrop: 250 000 kr