641 - 660 av 698
1...32333435 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, 3 - radigt, keshipärlor, lås i metall, längd 42 cm.

Utrop: 350 kr

PÄRLCOLLIER, 2 - radigt, orientaliska pärlor, ca 1,25 - 3,5 mm, lås i silver med skadad imitatiosnpärla och markasiter, längd 48 cm, vikt 5,5 g.

2 900 kr

Utrop: 1 400 kr

CARMOSÉRING, 18K rodierat guld, antikslipad diamanter ca 1,00 ctv, TW-Ca/VS-P, Cederins Guld, Örebro 1971, stl 20 mm, vikt 4,4 g, slitna fattningar, flera diamanter har skador och nagg.

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSRING, ca 12K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,10 ct, ca TCr(I)/P1, stl 19 mm, vikt 6,4 g, diamanten har en liten skada på rondisten som löper ner mot paviljongen samt några små nagg på rondisten.

Utrop: 14 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade och baguettslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g, en diamant saknas, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 8 000 kr

RING,18K guld, rosa safir, 2 diamanter, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, infattning till diamanterna är i silver, spricka i guldet på infattningen till safiren.

Utrop: 2 600 kr

PÄRLCOLLIER, lås i 18K vitguld, diamanter, odlade pärlor, längd 102 cm, pärlor ca 6,5 mm, vikt 55,2 g.

Utrop: 1 700 kr

COLLIER. 18K guld, hematitkulor, längd 45 cm, vikt 57,6 g.

Utrop: 12 000 kr

ARMBAND, 18K guld, hematitkulor, längd 19 cm, vikt 22,4 g.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, hematitkulor, odlade pärlor, höjd 21 mm, stift, vikt 5,4 g.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

COLLIER, 2-rader, odlade sötvattenspärlor, färgade gröna samt olika storlek och form, peridot, bergkristall, lås i vitmetall, längd 45 cm.

Utrop: 350 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir enligt gravyr 1,30 ct, 10 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,90 ctv ca W/VS, stl 17 mm, svensk importstämpel, vikt 6,4 g, skador på safiren.

Utrop: 6 600 kr

SKÅL, hamrad yta, pärlbård, C.G. Hallberg, Stockholm 1924, höjd 6,5 cm, diameter 12,2 cm, vikt 135,5 g, gravyr undertill.

Utrop: 1 000 kr

SKÅL, silver, oval, genombrutet brätte, Hooijkaas Zilverfabriek, Nederländerna 1956, höjd 6,5 cm, längd 16 cm, vikt 106,0 g.

Utrop: 900 kr

Silver Fat

COASTER, silver, bakelit, Neptunus, GAB, Stockholm 1963, diameter 12,3 cm, vikt 114,5 g.

Utrop: 500 kr

SALTKAR, ett par, sterlingsilver, slipad kristall, gallerbård, höjd 55 mm, 2 saltskedar i sterlingsilver med svart emalj, totalvikt 218,2 g, skadad kristall, emaljskador.

Utrop: 500 kr

DOSA, silver, invändigt förgylld, rektangulär, O. Richter, Stockholm 1914, mått 64 x 46 x 19 mm, vikt 60,9 g.

500 kr

Utrop: 600 kr

SERVETTRINGAR, 4 st, sterlingsilver, hamrad yta, Västerås 2003, vikt 126,2 g.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

Smycken Enstaka örhänge

ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0.08 ctv ca W/SI, stift, vikt 0.4 gram, snurrebuss saknas.

Utrop: 550 kr

RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 15 mm, vikt 7,1 g, flera stenar med stora skador.

Utrop: 4 200 kr