681 - 698 av 698
1...333435 Gå till
Just nu klubbas Allmänna online. Gå in här

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver, längd 57 cm, knutet, vikt 15,3 g.

Utrop: 350 kr

COLLIER, fasetterade granater, längd 49 cm, knutet, vikt 16,5 g.

Utrop: 700 kr

Smycken Pärlarmband

PÄRLARMBAND, odlade pärlor, granater, lås i 14K guld, längd 21 cm, knutet, vikt 12,9 g.

Utrop: 650 kr

BROSCH, 18K guld, korall, mått 35x65 mm, vikt 11,3 g.

Utrop: 6 000 kr

Smycken Skjortknappar

SKJORTKNAPPAR, ett par, 18K guld, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö, vikt 2,4 g, etui.

Utrop: 1 700 kr

HÄNGE MED KEDJA, platina/18K guld, gammalslipad diamant ca 0,10 ct, 14 rosenslipade diamanter, hängets höjd 29 mm, längd 39 cm, vikt 4,4 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 7 doserade äldre briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-P, Dahlgren & Co, Malmö 1932, längd 18 cm, vikt 6,2 g, säkerhetskedja.

4 900 kr

Utrop: 5 500 kr

BROSCH, förgylld metall, jaspis, antik, 37x37 mm, vikt 11,5 5, sliten förgyllning, limrester.

Utrop: 350 kr

RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Fancy Light Brown/SI2, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g, mittstenen har naturaler vid rondisten.

Utrop: 11 000 kr

RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Fancy Yellowish Brown/P1, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Light Yellow-Light Brown/ VS-P, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g, mittstenen har nagg vid rondisten i anslutning till inneslutning.

Utrop: 11 000 kr

KLACKRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/VS, stl 14,5 mm, vikt 3,3 g

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

BENGT LILJEDAHL, armring, sterlingsilver, Stockholm 1977, diameter 65 mm, vikt 31,0 g. (d)

Utrop: 1 100 kr

RING, 14K guld, hjärtslipad rubin, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/P, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.

2 500 kr

Utrop: 2 900 kr

HÄNGE MED KEDJA, 14K guld, rubin ca 0,65 ct, 12 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca W/VS, höjd 17 mm, kedja 44 cm, vikt 4,6 g, enstaka diamanter med nagg.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, Hjärta, 14K gud, carréslipade rubiner, 30 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 24 mm, kedja 45 cm, vikt 8,6 g.

Utrop: 4 600 kr

ÖRHÄNGEN, med påhängen, 18K vitguld, antik- och gammalslipad diamant ca 0,35 ctv, ca TW-Light Brown/VS, odlade pärlor ca 7,4 mm, rosenslipade diamanter, höjd 22 mm, vikt 4,0 g, stift, olika snurrebussar i 18K guld.

Utrop: 2 500 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/VS, Ädelsmedsateljé I Nyköping 1997, stl 16,25+ mm, vikt 3,3 g, gravyr.

Utrop: 2 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 10-11 mm, magnetlås i silver och förgyllt silver, längd 47 cm.

700 kr

Utrop: 800 kr