21 - 40 av 350
123...18 Gå till

Avslutad | Nyårs – Lördag 30 december 2023

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad safir ca 0,29 ct, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, Stockholm, stl 18,5 mm, vikt 5,2 g, safiren har litet nagg på kuletten.

Utrop: 5 000 kr

Utrop: 16 200 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,6 g.

Utrop: 9 700 kr

37 000 kr

Utrop: 41 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter 0,83 ctv, ca LGrBr-FBr/SI-P, höjd 35 mm, vikt 3,5 g, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 20 briljantslipade svarta diamanter 0,47 ctv enligt gravyr, höjd 15 mm, vikt 3,3 g, huggies.

6 800 kr

Utrop: 4 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter 0,38 ctv, ca TW-W/VS, diameter 15 mm, vikt 3,2 g, huggies.

6 900 kr

Utrop: 7 400 kr

HÄNGE, Kors, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 37 mm, vikt 2,2 g.

6 200 kr

Utrop: 7 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 22 briljantslipade svarta diamanter 0,51 ctv enligt gravyr, höjd 30 mm, vikt 2,8 g, stift.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

LJUSSTAKE, sterlingsilver, tvåarmad, rund fot på 4 fötter, girlanger, mönster i rocaille, Frederick Elkington, London 1882, höjd 24 cm, bredd 27 cm , vikt 1200 g.

7 500 kr

Utrop: 8 300 kr

GEORG JENSEN, bestickservis, Caravel, 129 delar, sterlingsilver/bakelit, 12 lunchgafflar, 10 lunchknivar, 12 matgafflar, 14 matknivar, 12 fiskkivar, 12 barngafflar, 12 fruktknivar, 12 teskedar/stor barnsked, 12 kaffeskedar, 2 smörknivar, 2 gafflar för kallskuret, 2 salladsbestick, 1 stor serveringssked, 1 serveringssked, 1 såsslev, design Henning Koppel, Danmark 1957, totalvikt ca 6600 g, ask.

77 000 kr

Utrop: 86 000 kr

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,99 ct, TW(F)/VVS2, vikt 1,9 g.

Utrop: 70 000 kr

MUST DE CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, ref.nr. O4506H, stl 50 (16), vikt 7,0 g, bruksslitage.

7 500 kr

Utrop: 6 200 kr

Utrop: 150 000 kr

RING, 18K guld, modifierad åttkantig briljantslipad diamant ca 1,28 ct, ca Ca/P1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca Cr-TCa/P, storlek 16,75 mm, vikt 3,5 g, mittstenen har mindre inneslutning som når ytan, mindre briljanter har ytdefekter.

Utrop: 59 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 1,6 g.

4 100 kr

Utrop: 4 600 kr

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 100 briljantslipade diamanter ca 2,62 ctv, ca TW-Cr/P, stift, höjd 40,0 mm, vikt 11,4 g, flera diamanter med inneslutningar som når ytan och nagg.

Utrop: 41 000 kr

ÖRRINGAR, 18K guld, 86 briljantslipade diamanter ca 2,16 ctv, ca W-Cr/P, stift, höjd 35,0 mm, vikt 10,1 g, flera diamanter med inneslutningar som når ytan och nagg.

Utrop: 36 500 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-TCr/P, längd 16,5-19 cm, vikt 2,3 g, någon diamant med litet nagg på kuletten.

Utrop: 28 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad blå safir ca 2,34 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 2,2 cm, ankarkedja 46 cm, vikt 3,6 g, safiren har små nagg, några diamanter har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 34 000 kr