1 - 20 av 350
123...18 Gå till

Avslutad | Nyårs – Lördag 30 december 2023

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,70 ctv, River-TW/VS, Kaplans Safir, Stockholm 2023, stl 17,5 mm, vikt 6,6 g, enstaka diamanter har minimala nagg.

Utrop: 41 000 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, silver, odlade pärlor, Ceson, Göteborg 1940, höjd 55 mm, vikt 91,2 g.

2 600 kr

Utrop: 1 100 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, förgyllt silver, imitationspärlor, syntetiska stenar, B.L. Berglund, Linköping 1944, höjd 90 mm, vikt 131,3 g, slitage på några pärlor.

2 800 kr

Utrop: 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VVS-VS, höjd 16 mm, vikt 3,2 g, huggies, enstaka diamanter har nagg.

9 100 kr

Utrop: 7 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 25 mm, vikt 2,4 g, stift, enstaka diamanter har nagg.

8 300 kr

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 20 mm, vikt 2,1 g, stift.

7 500 kr

Utrop: 8 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca W/SI2, stl 17 mm, vikt 4,3 g.

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr

ALLIANSRING, platina, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 3,0 g.

3 200 kr

Utrop: 3 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipad rökkvarts 34,7 ctv, smaragder 0,40 ctv, briljantslipade diamanter 0,04 ctv, Mandelstam, höjd 36 mm, vikt 9,9 g, stift, originalask.

Utrop: 8 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade gula behandlade safirer 4,42 ctv, ametsiter 3,66 ctv, snidade peridoter 5,42 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Mandelstam, höjd 22 mm, vikt 6,1 g, stift, originalask.

Utrop: 14 400 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/SI, vikt 1,4 g, vikt 1,4 g.

Utrop: 8 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 60 runda fasettslipade gula safirer ca 0,85 ctv, stift, höjd 34 mm, bredd 1,5 mm, vikt 8,2 g, enstaka safirer med ytskador.

Utrop: 13 200 kr

HÄNGE, 18K vitguld, delvis svartrodinerat, stjärna, 38 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W-Cr/P, blå och gulgröna safirer ca 1,57 ctv, mått ca 27 x 27 mm, vikt 4,5 g, några diamanter med ytdefekter.

Utrop: 11 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, delvis svartrodinerat, 60 runda fasettslipade blå safirer ca 0,87 ctv, stift, höjd 34 mm, bredd 1,5 mm, vikt 8,2 g, enstaka safirer med mindre ytskador.

Utrop: 13 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 112 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-Cr/SI-P, briolettslipade prasioliter ca 32,45 ctv, stift med clips, längd ca 73 mm, vikt 15,9 g, diamanterna har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 25 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, delvis svartrodinerat, 60 runda fasettslipade behandlade rubiner ca 0,82 ctv, stift, höjd 34 mm, bredd 1,5 mm, vikt 8,0 g, enstaka rubiner med ytskador.

Utrop: 13 400 kr

COLLIER, 21K guld, 80 briljantslipade diamanter ca 2,62 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd ca 42 cm, vikt 25,0 g, några diamanter har mindre nagg och ytdefekter.

Utrop: 41 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 75 briljantslipade, 56 navettslipade, 18 droppslipade diamanter ca 15,88 ctv, ca Riv-W/VS-SI, längd 42,5 mm, vikt 24,8 g.

Utrop: 150 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, 91 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, Italien 1944-1968, längd 61 mm, vikt 13,7 g.

Utrop: 11 400 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/VS, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 6,3 g, mittsten med slitna fasetterkanter.

7 800 kr

Utrop: 8 000 kr