1 - 20 av 277
123...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 januari

Klubbad för

TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW-TCr/SI-P, Hovjuvelerare Svedboms Guldsmeds, Vetlanda 1969, stl 19 mm, vikt 8,7 g, en av sidostenarna har nagg på kuletten.

Utrop: 6 600 kr

ENSTENSRING, 18K guld/platina, antikslipad diamant 1,46 ct, TCa(K)/VS1, Karl Anderson, Stockholm 1920, stl 15,75 mm, vikt 2,1 g, en klo saknas, diamanten har små nagg på rondisten.

25 500 kr

Utrop: 28 000 kr

HÄNGE, silver, paste, rosett/kors, antik, höjd 48 mm, vikt 9,3, originaletui, nagg.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

COLLIER, fjäril, silver, Plique-à-Jour, gröna glasstenar, pärlimmitationer, Hermann & Speck, Phorzheim tidigt 1900-tal, Jugend, längd 43 cm, vikt 7,6 g.

4 200 kr

Utrop: 1 400 kr

HÄNGE/KEDJA, silver, Plique-à-Jour, blisterpärla, Mississippi flodpärla, röd glassten, pärlimmitationer, Jugend, höjd 65 mm, vikt 6,4 g, kedja i metall, längd 43 cm, vikt 2,4 g.

5 900 kr

Utrop: 1 400 kr

RING, 12K guld/silver, rosenslipade diamanter, stl 17 mm, antik, vikt 3,4 g, diamanterna har nagg, etui.

2 800 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K guld, svart emalj, halvpärlor, möjligen Carl August Björklund, Stockholm sent 1800-tal, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g, limmrester, emaljskador, etui.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

SYRING, 18K guld, Anders Hildén, Brahestad, Finland sent 1700-tal, stl 14,75 mm, vikt 2,3 g, gravyr L.T.A.F.C.F 1793, etui.

5 300 kr

Utrop: 1 700 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, odlad pärla ca 7,3 mm, åttkant-, swiss- och äldre briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 18,5 cm, vikt 9,5 g, en sidosten utbytt med glassten.

Utrop: 5 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 10,2-5,9 mm, lås i 18K vitguld med rubin och åttkantslipade diamanter, längd 38 cm, vikt 24,0 g.

950 kr

Utrop: 1 000 kr

HUGO STRÖMDAHL, brosch, platina, 47 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,95 ctv ca TW-TCa/VS, Stockholm 1952, mått 35x22 mm, vikt 6,9 g, enstaka diamanter med nagg.

5 600 kr

Utrop: 4 500 kr

BROSCH, 18K vitguld, 5 rubiner, 36 åttkantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, 25x30 mm, vikt 5,2 g, enstaka rubiner med nagg.

4 100 kr

Utrop: 3 900 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad rosa safir 3,15 ct enligt gravyr, 6 briljantslipade diamanter 0,52 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Ro-Be Smycken Bengt Olov Johansson, Stockholm 1964, stl 17 mm, vikt 5,9 g, safir med nagg, inneslutning som når ytan samt sprickbildningar.

19 600 kr

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K guld, safirer, stl 14,5 mm, vikt 5,7 g, en safir med skada.

3 500 kr

Utrop: 3 900 kr

RING, 18K guld, odlad pärla, ca 8,25 mm, 4 briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,13 ctv, stl 17,25 mm, vikt TCa/P, vikt 7,6 g.

Utrop: 4 400 kr

BROSCH, blomsterbukett, 18K guld, citriner, rubiner, gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, mått 64x57 mm, vikt 33,2 g.

Utrop: 18 000 kr

BROSCH, 18K guld/platina, rubiner, 23 briljantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca Cr-TCa/SI-P, mått 53x41 mm, vikt 30,9 g,

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 2,65 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 12 gammal - och 24 rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, syntetiska safirer, höjd 38 mm, vikt 10,5 g, stift, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 60 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stift, vikt 6,6 g.

Utrop: 2 900 kr

BROSCH, 18K guld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, mått 33x35 mm, vikt 14,8 g.

Utrop: 9 000 kr