301 - 320 av 345
1...15161718 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april

Klubbad för

Smycken Nål

NÅL, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct, ca W(H)/VS, längd 6,5 cm, vikt 0,7 g.

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K guld/vitguld, antikslipad diamant ca 0,85 ct, ca TCa(K)/SI2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 18,25 mm, vikt 11,6 g, mittstenen med nagg och liten skada.

Utrop: 12 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/P1 diamantena har slöja, skruvstift, vikt 1,2 g.

13 000 kr

Utrop: 14 000 kr

BROSCH, silver, låghaltigt guld, antik och rosenslipade diamanter, längd 50 mm, vikt 8,0 g, en diamant saknas, diamanter med skador och nagg.

Utrop: 4 400 kr

HÄNGE, 18K guld, infattat silvermynt från Rom, höjd 29 mm, vikt 6,6 g.

6 300 kr

Utrop: 4 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca Cr/P, längd 45 cm, vikt 2,7 g.

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca TW/P, 10 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 4 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18 mm, vikt 10,7 g.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

ARMBAND, 18K guld, granater, längd 17 cm, vikt 49,4 g, svensk importstämpel, spricka i låstungan.

Utrop: 28 000 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, carréslipade safirer, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/SI, längd 18 cm, vikt 14,0g, säkerhetskedja, diamanter med nagg och mindre skador.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K guld, ametist, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 18 mm, vikt 4,6 g.

3 900 kr

Utrop: 3 600 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blågrön safir ca 2,18 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 11 400 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 9 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VVS, höjd 14 mm, vikt 4,6 g, ena diamanten med en skada.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, äldre briljant - och gammalslipad diamant 1,05 ctv, ca W-Cr/VS, stl 18,5 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 11 400 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7-7,2 mm, lås i 18K guld, längd 46 cm, vikt 30,5 g.

Utrop: 1 800 kr

ÖRHÄNGEN, blommor, 18K vitguld, delvis svartrodinerat, rubiner 1,00 ctv, rosa safirer 0,48 ctv, briljantslipade diamanter 0,37 ctv, ca TW/VS, höjd 17 mm,vikt 5,9 g, stift.

Utrop: 15 400 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K roséguld, Tahitipärlor ca 12 mm, briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 26 mm, vikt 7,6 g, stift.

Utrop: 9 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade gula behandlade safirer ca 3,77 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-W/VS-P, höjd 30 mm, vikt 5,6 g, huggies.

Utrop: 22 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,58 ct, ca TW/VVS, stl 16,25 mm, vikt 14,4 g.

Utrop: 20 000 kr

BROSCH, 18K guld, 2 små pärlor, 2 små safirer, äldre briljantslipad diamant ca 0,04 ct, Hagerstrom & Son, första delen av 1900-talet, bredd 45 mm, vikt 3,8 g, genombruten stil.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, platina, ovalslipad obehandlad safir 3,13 ct, Lotus Report 1785-7242, fantasislipade diamanter 0,34 ctv,ca TW-W/VS, stl 17 mm, safiren med natural på rondisten och inneslutningar som når ytan, etui.

Utrop: 26 500 kr