1 - 20 av 136
123...7 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 23 januari 2010

Klubbad för

Glas Vaser

ORREFORS, Ingegerd Råman född 1943, Vas Slowfox för Orrefors, vit cylinderformad vas, höjd 33cm, maxdiameter 10cm.

Utrop: 700 kr

Glas Vaser

ORREFORS, Ingegerd Råman född 1943, Vas Zvizz för Orrefors, handmålad röda ringar, höjd 27cm, maxdiameter 10cm

Utrop: 500 kr

Glas Ljushållare

KOSTA BODA, Anna Ehrner född 1948, Atoll Hurricane för Kosta boda, grå ljuslykta, höjd 6cm, diameter 11cm

Utrop: 125 kr

KOSTA BODA, Anna Ehrner född 1948, Atoll Hurricane för Kosta boda, lila ljuslykta, höjd 6cm, diameter 11cm

100 kr

Utrop: 125 kr

Glas Skålar

KOSTA BODA, Ulrika Hydman Vallien född 1938, Mine brun skål för Kosta boda, höjd 6cm, diameter 24cm

100 kr

Utrop: 150 kr

Glas Fat

KOSTA BODA, Anna Ehrner född 1948, Glas fat Tempera blue, diameter 35cm.

325 kr

Utrop: 400 kr

Porslin Kina

Lockurnor i par, blomstermotiv under krackelerad lasyr, höjd 20cm, diameter 10cm

250 kr

Utrop: 300 kr

Glas Skålar

KOSTA BODA, Ulrika Hydman Vallien född 1938, 2 st skålar Mine svart, storlek H 9cm D 15cm, H 7cm D 11cm.

450 kr

Utrop: 500 kr

Konst Skulpturer

Staty av två golfare med flagga, höjd 42cm, bredd 29cm.

750 kr

Utrop: 550 kr

Speglar Mindre speglar

Spegel i gustaviansk stil, facettslipat spegelglas, ramen delvis av trä, höjd 65cm, bredd 41cm

1 000 kr

Utrop: 750 kr

Porslin Kina

Porslinsskål, svart lasyr, Kina, höjd 12cm, diameter 30cm

250 kr

Utrop: 300 kr

Glas Fat

KOSTA BODA, Bertil Vallien född 1938, 2st signerade skålar Domino Mum, Dad, storlek diameter 15cm

Utrop: 700 kr

Möbler Byråar

Byrå med intarsia och marmorskiva, 1950-tal, 3 st lådor med mässingsbeslag, höjd 72cm, bredd 74cm, djup 46cm. Framstår helt utan skador och väldigt bra skick. Nyckel finns.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

Speglar Helfigur

Helfigur, spegel i gustaviansk stil, handsnidad och förgylld träram, fasettslipat spegelglas, höjd 115cm, bredd 82cm

Utrop: 1 200 kr

Porslin Kina

Porslinsvaser i par, Kina, blomstermotiv under krackelerad lasyr, höjd 25cm, diameter 18cm

600 kr

Utrop: 700 kr

Porslin Kina

Ingefärskrus i par, Kina, rödlaserade dekor, höjd 25cm, diameter 15cm.

700 kr

Utrop: 500 kr

Porslin Kina

Lockurna med blomstermotiv under krackelerad lasyr, höjd 46cm, diameter 23cm

550 kr

Utrop: 450 kr

Belysning Kristallkronor

Kristallkrona, Gustaviansk stil med 8st ljusarmar, stommen är i blank mässing behängd med droppformade samt spetsiga prismor av kristall. Höjd 80cm med upphängning 120cm, max diameter 58cm, skickas ej.

Utrop: 3 500 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Litografi, Jirlow, Lennart, född 1936. Restaurangmotiv. Numrerad 310/380 och signerad av konstnären. Höjd 70 cm, Bredd 82 cm. Ramad med bladguldsram.

7 500 kr

Utrop: 7 500 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Litografi, Höglund, Karl, född 1940. Maskeraden. Numrerad EA. Signerad av konstnären. Höjd 105 cm, Bredd 75cm. Ramad med guldfärgad träram och passepartout.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr