21 - 40 av 85
123...5 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Torsdag 14 april 2011

Klubbad för

Glas Karaffer

KARAFF,ORREFORS, Silvia, med slipad propp höjd 25 cm

900 kr

Utrop: 500 kr

Glas Karaffer

KARAFF, ORREFORS, med slipad propp och dekorslipning, Carina, design Ingeborg Lundin. Höjd 26 cm

400 kr

Utrop: 300 kr

Glas Karaffer

KARAFF, ORREFORS med slipad propp, höjd 28 cm, ettikettmärkt

Glas Karaffer

KARAFF, ORREFORS Silvia, med slipad propp höjd 25 cm

900 kr

Utrop: 500 kr

Keramik Fat

FAT, Gustavsberg, Stig Lindberg, Studiohand. - 76. Floral dekor i rosaröd färg. Längd 26 cm.

Utrop: 500 kr

Glas Skålar

SKÅL i kristall, Design Gunnar Cyrén, Orrefors, "Sofiero". I Mahognyschatull, med rutslipad dekor. Graverat "För nit och redlighet i rikets tjänst".

1 100 kr

Utrop: 1 500 kr

Keramik Fat

FATpå fot, Carl Harry Stålhane, signerat CHS SHZ, Rörstrand. Blå harpälsglasyr, Diameter 29 cm.

Utrop: 800 kr

Porslin Kina

VAS/LAMPFOT KINA med polykrom dekor, höjd 44 cm, hål för elektrifiering i botten, metallfot medföljer, nagg, 1900-talets första hälft.

1 200 kr

Utrop: 1 500 kr

Porslin Figuriner

FIGURIN föreställande dansös. Royal Dux, Tjeckoslovakien. I porslin. Höjd 19 cm.

Utrop: 600 kr

Porslin Figuriner

FIGURIN, "Gossen och grodan", Parian, Gustavsberg. 1910. Höjd 48 cm.

1 700 kr

Utrop: 2 000 kr

Keramik Figuriner

FIGURIN, Tjur, Upsala- Ekeby, Höjd 13 cm. Signerad.

Utrop: 500 kr

Glas Karaffer

KARAFF med slipad propp samt ostkupa, 1800-tal. Dekor i vitt med motiv av blommor och fåglar.

325 kr

Utrop: 300 kr

Glas Bruksglas

GLAS, 5 st, infång i botten. Ett glas med nagg.

75 kr

Utrop: 125 kr

Porslin Serviser

MATSERVIS i 57 delar, Rosenthal, Chippendale. Vitt porslin med blomdekor och förgylld kant. 12 förrättstallrikar, 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 assietter. 3 avlånga serveringsfat, olika storlekar. 2 serveringsfat, djupa. Djup uppläggningsskål på fat. Kanna, 2 runda, djupa serveringsskålar.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

Porslin Serviser

KAFFESERVIS, Blå Måsen, Bing & Gröndal/ Royal Copenhagen, totalt 36 delar. 11 kaffekoppar med fat, 1 extra fat. 11 assietter. Kaffekanna med lock, sockerskål med lock (II sort)

2 200 kr

Utrop: 1 200 kr

Keramik Vaser

KRUS OCH SKÅL, från Gustavsberg. Skål signerad Stig Lindberg, Gustavsberg 150 år. Stämplad LT 74. Svart och brun glasyr, diameter 11 cm. Krus med lock, signerad Gustavsberg Kåge, studio, 1930. Grön räfllad dekor. Höjd 20 cm.

500 kr

Utrop: 600 kr

MATSILVER, HALLBERG 12 st x desertgafflar och skedar,matknivar, gafflar och skedar, fruktknivar, smörgåsgafflar,9 st dessertknivar, samt 2 såsslevar, 4 smörknivar 1st kniv, 2 uppläggnings skedar, allt Nysilver, totalt 114 delar, allt i tyg fodral, 29

3 000 kr

Utrop: 800 kr

Kuriosa Tenn

TENN, 19 delar, signerade Peter Kleist, Ystad, 1980-tal, 6 dryckesmuggar, 6 mindre muggar med öra, 4 servettringar, 2 ljusstakar (med bucklor) samt en skål. Lövdekor.

Utrop: 400 kr

Glas Figuriner

FIGURIN, Fågel samt 2 ägg, design Oiva Toikka, Iittala. I färgat glas. Längd på fågel 18 cm.

750 kr

Utrop: 800 kr

Kuriosa Kameror

KAMERA, HASSELBLAD 553 ELX nr 12ES10792, cirka 1990, m objektiv Carl Zeiss S-planar nr 4533996, 1:3,5 135 mm med bälg, Winder, m defekt lock,Ringblixt,motljusskydd, handtag samt diverse lock, i textilväska, ej funktionstestad.

4 900 kr

Utrop: 6 000 kr