1 - 20 av 85
123...5 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Torsdag 14 april 2011

Klubbad för

CELLULOID, DISNEY´S Knatte, Fnatte och Tjatte, orginal, 24x32 cm, skador, ej glas

Utrop: 1 500 kr

Porslin Fat

FISKFAT, Arabia Finland. Atelje, signerad GOG (Gunvor Olin)/ PM. Längd 33 cm.

425 kr

Utrop: 500 kr

Keramik Fat

FAT, Reptil, Gustavsberg, brun glasyr. Längd 27 cm.

Utrop: 500 kr

Keramik Fat

LÖVFORMAT FAT i fajans. Stig Lindberg, Studio Gustavsberg. Med vit glasyr och mönstrad dekor i rosa & grått. Glasyrskada från tillverkningen. Längd 31 cm.

450 kr

Utrop: 400 kr

Keramik Fat

FAT, Fajans, Gustavsberg studio, Stig Lindberg, studio -76. Vit glasyr med mönstrad dekor i ljusblått och gult. Längd 32 cm.

Utrop: 1 000 kr

Porslin Figuriner

FIGURINER, 2 st, Rörstrand, Harald Salomon. Vitt porslin. Vattennymf samt gosse ridandes på delfin. Höjd 13 samt 17 cm.

600 kr

Utrop: 400 kr

Glas Konstglas

POPGLAS, sign. Orrefors Expo 338 Gunnar Cyrén.Vit med ben i vitt och rand i gult och blått. Svart fot. Repor på fotens undersida. Höjd 17 cm.

Utrop: 2 500 kr

Keramik Vaser

VAS i stengods, Argenta, Wilhelm Kåge, Gustavsberg. Grön glasyr med handmålad silverdekor, motiv föreställande fågel med orm. Märkt Studio artware, argenta. Handpainted/ B. 978 II. Höjd 20 cm. Kulspetsskrift på fotens undersida.

3 100 kr

Utrop: 2 500 kr

Keramik Vaser

VAS, "Karneval", Stig Lindberg. Gustavsberg, Studio. Fajans, fantasimönster. Höjd 20 cm.

1 000 kr

Utrop: 1 000 kr

Porslin Fat

SKÄRBRÄDA, "Picknick", Rörstrand, design Marianne Westman, Längd 28 cm. Smärre repor.

550 kr

Utrop: 500 kr

Glas Vaser

VAS, "Sofiero", Orrefors, design Gunnar Cyrén. I kristall och med slipad dekor i rutmönster. Signerad GC 3854-21. Höjd 20 cm. Skada.

Utrop: 1 000 kr

Keramik Figuriner

FIGURIN, "Malin", signerad Lisa Larson, Gustavsberg. Höjd 19 cm.

800 kr

Utrop: 700 kr

Keramik Vaser

VAS, Gunnar Nylund, Rörstrand, signerad, Höjd 13 cm. Brunröd glasyr. Stengods.

Utrop: 600 kr

Kuriosa Kameror

ROLLEICORD III, No.1177398, Franke & Heidecke 1950-tal, Svartlackerad, 6x6cm, med Schneider Xenar 3.5/75mm i Synchro-Compur 1-1/500sek. Orginalkartong och orginal manual. Motljusskydd

850 kr

Utrop: 1 000 kr

Glas Vaser

VAS, miniatyr, Boda, sign Bertil Vallien. vit dekor. numr. Höjd 7 cm.

100 kr

Utrop: 75 kr

Glas Skålar

SKÅl, modell fleur, design Jan Johansson, Orrefors. Diameter 19 cm.

225 kr

Utrop: 100 kr

Glas Skålar

SKÅLAR, 2 st, Orrefors, diameter 11 respektive 15 cm.

175 kr

Utrop: 150 kr

Glas Bruksglas

GLAS, Champagne, 9 st, Orrefors.

1 100 kr

Utrop: 500 kr

Glas Bruksglas

GLAS, snaps, 7 st, Orrefors.

175 kr

Utrop: 200 kr

Glas Karaffer

KARAFF, KOSTA BODA med slipad propp, polykrom dekor, höjd 26 cm

275 kr

Utrop: 300 kr