41 - 60 av 85
12345 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Torsdag 14 april 2011

Klubbad för

Keramik Skålar

SKÅL på fot, miniatyr. Stig Lindberg, Gustavsberg, studiosignerad. I stengods, röd glasyr.Höjd 5 cm.

175 kr

Utrop: 200 kr

Kuriosa Kameror

KAMEROR,KODAK Brownie, bälgkamera i skadad orginalkartong, samt Bälgkamera Contessa Nettel i läderfodral

525 kr

Utrop: 400 kr

SPELDOSA J.H HELLER Bern, i trä med synlig spelmekanism, spelar 3 melodier, An der schönen blauen Donau, So leb den wohl och Les gards de la Reine, 13x8x7 cm, saknar nyckel och en fot.

Utrop: 1 000 kr

Glas Konstglas

SKULPTUR, Båt, Bertil Vallien, Kosta Boda, signerad och numr 005821-95. Klisterlapp Kosta Boda. Flerfärgat glas med guldfigur inuti glaset. Längd 17 cm.

1 600 kr

Utrop: 1 500 kr

Porslin Vaser

VAS, Bertil Vallien, Rörstrand, Vitt porslin, Höjd 22 cm.

Utrop: 175 kr

Glas Skålar

SKÅL i miniatyr, Kosta Boda, Ulrica Hydman Vallien, art coll, numr, sign. Höjd 6 cm. Vit och svart dekor.

200 kr

Utrop: 225 kr

Glas Ljushållare

LJUSSTAKE ORREFORS Celeste i grönt glas höjd 33 cm, Design Anne Nilsson

600 kr

Utrop: 450 kr

Glas Vaser

VAS, Krosno handmade, dekor med svart spiral. Höjd 63 cm.

400 kr

Utrop: 500 kr

Glas Skålar

SKÅL, på fot, blått glas med rosa fot. diameter 27 cm. inte signerad.

700 kr

Utrop: 500 kr

Glas Skålar

KOSTA BODA, 3 delar. karaff i glas, signerad Ulrica Hydman Vallien,dekor med svanar. Höjd 18 cm. Numrerad, art coll. 2 skålar i design av Kjell Engman, varav 1 med smärre nagg. Båda numrerade och signerade.

Utrop: 800 kr

Porslin Figuriner

FIGURIN, Royal Copenhagen, fåglar, numrerad 402, Höjd 14 cm.

325 kr

Utrop: 300 kr

Porslin Fat

FAT, ovalt med gallerkant, Meissen, Blå dekor i form av floralt mönster, "lökmönstret". Längd 26 cm.

Utrop: 1 000 kr

Porslin Serviser

SERVISDELAR, Royal Copenhagen, Blå blomst, totalt 39 delar. Första sort. Kakfat på fot, gräddkanna, sockerskål med lock, kakfat (lövformat) 11 assietter, 12 kaffekoppar varav 3 med sprickor.12 kaffefat.

Utrop: 1 700 kr

Porslin Fat

FAT, BURK, Totalt 3 delar. Från Rörstrand 2 stycken ugnsfat, "Picknick", "Rando". Längd på faten 34 resp 29 cm. Normalt bruksslitage. Burk med lock, Deco Hälsingborg, "Sill". Krackelyr samt missfärgningar invändigt.

Utrop: 900 kr

Glas Fat

2 FAT SAMT VAS, Marja Carlsson. Oy Kumela. Klarglas med vitrandig dekor. Signerade samt etikettmärkta. Längd på faten 22-20 cm, höjd på vasen 12 cm.

200 kr

Utrop: 300 kr

Glas Skålar

SKÅL i miniatyr, med etsad randig dekor, Tapio Wirkkala, Iittala, daterad 54. Höjd 6 cm.

400 kr

Utrop: 500 kr

Glas Bruksglas

VITVINSGLAS, 9 stycken från Kosta glasbruk, 1900-tal, med grön fot. Höjd 20 cm.

Utrop: 1 300 kr

Keramik Figuriner

FIGURIN, av Lisa Larson, i stengods, "Malin", signerad L.L Malin Sweden, Höjd 18 cm.

700 kr

Utrop: 900 kr

Porslin Serviser

KAFFESERVIS, Totalt 18 delar, Rosenthal, Selb- Germany. 6 kaffekoppar med fat, 6 assietter. Vitt porslin med förgylld kant. Numrerade.

Utrop: 600 kr

Glas Bruksglas

WHISKEYGLAS, S:t Erik Stockholm, handslipad dekor. 10 st.

600 kr

Utrop: 600 kr