21 - 40 av 251
123...13 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 21 april 2012

Klubbad för

LES PAVÉS, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(F)/SI1, IGI report F5G83756 (tjock rondist), 8 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 9,8 g, etui, ytterkartong.

Utrop: 80 000 kr

BROSCH, 18K guld/platina, medium-, åttkant- och rosenslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, mindre skador på några av de små diamanterna, A. Tillander, Finland, 1948, signerad O. Pihl, vikt 21,5 g, originaletui.

Utrop: 24 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 32 briljanter 5,01 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, 1 diamant är skadad i paviljongen, längd 17 cm, vikt 23 g.

Utrop: 46 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,55 ct enligt gravyr, ca Cr(J)/SI1(djup underdel), stl 15,5+ mm, vikt 3,3 g, Trege Guldsmedsaktiebolaget, Göteborg 1964.

Utrop: 48 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 4,8 g, Trege Guldsmedsaktiebolaget, Göteborg 1974.

Utrop: 11 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,07 ct enligt gravyr, ca River-TW(E-F)/VS2(hög krona), stl 15,75 mm, vikt 3,2 g, Lennart Abrahamson Atelje, Uddevalla 1964.

46 000 kr

Utrop: 43 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, ametist 5,18 ct, 26 briljanter 0,51 ctv, ca TW/VVS-SI, nagg på 2 diamanter, stl 17,5 mm, vikt 18,5 g, Atelier Ajour, etui som är skadat på insidan.

11 000 kr

Utrop: 12 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,92 ct, ca TW(F)/VVS1, stl 17 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 52 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 8 akvamariner ca 11,00 ctv, 24 briljanter ca 0,56 ctv, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS, säkerhetskedja, längd 17 cm, vikt 20,9 g.

12 200 kr

Utrop: 12 600 kr

BROSCH, platina/guld, i form av rosett, medium-, gammal- och rosenslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, längd 3,8 cm, vikt 6,2 g, nål i guld.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,44 ct, ca CR(J)/VS1, mediumstor kulett, något korta rondistfasetter på underdelen, ett mycket litet nagg i rondisten, stl 17,75 mm, Otto Andersson, Stockholm 1953, vikt 2,6 g.

Utrop: 45 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,30 ct, ca TCR(I)/skada på rondist, skadan går in på bordet men mest på underdelen där skadan ligger på en extra fasett, mindre skada på rondist, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS, skada på paviljong och rondist på en av de mindre diamanterna, stl 15,75 mm, 2 kulor på ringskenans insida, Stockholm, 1900-talets andra hälft, vikt 5,7 g.

Utrop: 31 000 kr

RING, 18K vitguld, 25 briljant och navetteslipade diamanter ca 2,45 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 18,75 mm, vikt 5 g, en navetteslipad diamant med litet nagg på undersidan.

25 000 kr

Utrop: 28 000 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, längd 21,3 cm, Baraka, Italien, vikt 57,8 g.

Utrop: 18 000 kr

RING, 14K guld/rodierat guld, oval briljantslipad diamant ca 1,20 ct ca River(E)/VS2, 42 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 15,25 mm, vikt 8,6 g.

Utrop: 40 000 kr

MATSILVER, 95 delar, silver, modell Valdres, 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 16 kaffeskedar, 7 sillgafflar i 2 olika storlekar, TH. Martinsen, Norge, silvervikt ca 2800 g, knivblad i rostfritt stål

Utrop: 25 000 kr

ARMBAND, 18K guld, fyra välvda plattor i utsirad dekor, längd 17,2 cm, bredd 3,3 cm, Thomasson, Stockholm år 1961, vikt 82,8 g.

Utrop: 25 000 kr

BORGILA, ring,18K vitguld, guldberyll ca 28,00 ct, stl 18 mm, design Erik Fleming, Stockholm år 1969, vikt 18,9 g, originaletui.

8 100 kr

Utrop: 7 800 kr

GEORG JENSEN, armband, 18K guld, modell Magic, nr 1490, design Regitze Overgaard, längd 19 cm, vikt 54,0 g.

Utrop: 25 000 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, 20 briljantslipade diamanter och 2 åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W/VS, 4 odlade pärlor, svart, vit, rosa och golden, ca 3,5-6,0 mm, 6 x 4 cm, utländska stämplar, vikt 21,3 g, 3 diamanter med nagg.

Utrop: 13 800 kr