41 - 60 av 251
1234...13 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 21 april 2012

Klubbad för

BORGILA, pärlcollier, odlade pärlor, 2-radigt, doserat, ca 5,8-9,0 mm, lås i 18K vitguld, en cabochonslipad rosa turmalin, Stockholm, 1900-talets andra hälft, längd 51 cm.

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K guld, rund fasetterad ametist ca 15,00 ct, Ahlén & Samuelson, Stockholm 1970, stl 17 mm, vikt 10 g.

3 500 kr

Utrop: 4 100 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, rektangulärt trappslipad smaragd ca 0,95 ct, ca 65 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W/VS, svensk kontrollstämpel, säkerhetskedja, vikt 14,3 g, 2 diamanter skadade.

12 400 kr

Utrop: 11 000 kr

BÄGARE, silver, punsad dekor, märkt med åldermansranka, Nürnberg Tyskland 1700-talets första hälft, höjd 8,9 cm, vikt 137,8 g, invändigt och utvändigt spår av förgyllning.

8 000 kr

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 8,50-9,00 mm, 44 briljant och åttkantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W-TCa/SI, vikt 11,9 g, skruv, ask.

9 700 kr

Utrop: 8 500 kr

ARMRING, 18K guld, 4 halvpärlor av flodpärlor, graverad blomdekor, två gångjärn, mått 5,7 x 4,9 cm, stämplad i Stockholm troligen år 1861, vikt 21,2 g, etui, skadat, lagningar och ett hål på armringens insida.

Utrop: 6 800 kr

ARMBAND, 18K guld, safirer och rubiner, 6,0 x 5,0 cm, vikt 46,8 g, nagg, säkerhetskedjan saknas.

13 800 kr

Utrop: 14 000 kr

KEDJA/HÄNGE, antikt, 18K guld, medaljong av GD&Co i Malmö 1882, halvpärla, kedjan 47 cm, svensk, ca samma period, vikt 52,8 g totalt (17,8 + 35,0 g).

Utrop: 21 000 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K guld, äkta halvpärlor och svart emalj, Guldsmedsaktiebolaget Palmgren, Norrköping 1927, rävsvanskedja 41 cm, 1 lödning, vikt 6,4 g totalt.

Utrop: 2 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 18,4 g.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

RUBINRING, 18K vitguld, rubin ca 1,15 ct, 10 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, 3 ovala gammalslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca Cr/VS, en sten med nagg på rondisten, en sten med stor natural på rondisten, Axelsson & Skärlund, Karlskoga 1963, stl 19 mm, vikt 15,5 g.

24 000 kr

Utrop: 26 000 kr

ARMBAND/RING, platina, 76 gammal-, medium-, briljant- och åttkantslipade diamanter, ca 9,00 ctv, ca TW-TCA/VS-P, mittstenen ca 1,20 ct, längd ca 16 cm, 2 länkar medföljer (1 länkbit skadad) med 10 diamanter ca 0,74 ctv, kan användas som ring, ringskena i 18K guld, stl 17+ mm, K & E Carlson, Göteborg 1934, vikt totalt 35,3 g, 3 diamanter skadade, nagg, säkerhetskedja saknas.

Utrop: 75 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 3-radigt, ca 6,80 mm, lås i 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW/VS, svensk import, längd ca 42 cm, etui.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,02 ct, ca TW/VS1, stl 18 mm, Ge-Kå, Stockholm 1975, vikt 3,9 g.

45 000 kr

Utrop: 49 000 kr

ARMRING, 18K guld, 86 briljanter ca 4,30 ctv, ca Ca/P, ca 5 skadade, innermått 6 cm, vikt 18,7 g.

8 900 kr

Utrop: 10 200 kr

ARMRING, 18K guld, 86 briljanter ca 4,30 ctv, ca Ca/P, ca 10 skadade, mått 6 cm, vikt 19,4 g.

8 800 kr

Utrop: 10 000 kr

FIRMA SVENSKT TENN, brosch, 18K guld, ben med utskuret motiv i relief föreställande en orientalisk torgscen med brädspelande män, ramen stämplad EEN, Stockholm 1949, 4,0 x 3,5 cm, vikt 13 g, två män saknar huvuden, två benbitar borta på baksidan varav en bit medföljer.

Utrop: 3 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, ca 264 briljantslipade diamanter ca 12,00 ctv, ca TW-TCr/VS, svensk import, längd 47 cm, vikt 50,9 g.

Utrop: 80 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter 3,15 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 52 g, etui.

Utrop: 34 000 kr

HUGO STRÖMDAHL, ring, 18K vitguld, en mediumslipad diamant ca 1,15 ct, ca TW/VS1, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/VS, en åttkantslipad diamant är skadad, Stockholm 1951, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g.

44 000 kr

Utrop: 45 000 kr